חזרה לדף התוצאות

צמח עדה /// מסאית ומתרגמת /// נולדה באודסה, אוקראינה /// 19192005 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

מסה
תרגום

פרסים

פרס טשרניחובסקי

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

מסאית ומתרגמת
נולדה באודסה. אביה הוא הסופר והמבקר שלמה צמח. עלתה ארצה עם הוריה ב-1921. החלה ללמוד בגימנסיה "הרצליה" בתל אביב, אולם משנקרא אביה לייסד ולנהל את בית הספר החקלאי "כדורי" למרגלות התבור עקרה עם הוריה לשם ב-1933, וסיימה את לימודיה ב"בית הספר הריאלי" בחיפה ב-1937. באותן שנים היתה חברתו של יגאל אלון, תלמיד המחזור הראשון ב"כדורי". למדה באוניברסיטה העברית בירושלים, ולימים למדה גם בלונדון ובפריז. במלחמת העולם השנייה שירתה בצבא הבריטי. עבדה עשרות שנים כעורכת פרסומים במחלקת החינוך והתרבות לגולה של הסוכנות היהודית, ובמסגרת זו ערכה מאמצע שנות החמישים עד אמצע שנות השבעים את "אורות: דו-ירחון לענייני ספרות ותרבות".
החלה את פעילותה הספרותית כמתרגמת של ספרי עיון וספרות יפה, בעיקר מצרפתית. ראשון תרגומיה הוא ספרו של אלכסיס דה טוקוויל "המשטר שהיה והמהפכה" (1950), שעליו הוענק לה ב-1951 פרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת. מתרגומיה הנוספים: הרומן "הקומוניסטים" מאת לואי אראגון (א-ד, 1954-1950) והנובלה "אדולף" מאת בנז'מין קונסטאן (1970). משנות השישים ואילך התרכזה בכתיבה מסאית על הספרות והתרבות העברית והכללית. מבחר ממסותיה שפורסמו בעיתונות כונס בספרה "מבית ומחוץ" (2001), ובהן עיונים בסופרים עברים (ברנר, כהנא-כרמון, קנז, קסטל-בלום) ולועזיים (פלובר, פרוסט, קונדרה), והרהורים על תופעות תרבות עכשוויות.
כתיבתה משקפת חשיבה מקורית חפה ממוסכמות ומנוסחאות קבועות, והיא מצטיינת באופק תרבותי רחב, במעברים אסוציאטיביים רבי-השראה ובסגנון מעודן ושנון. בדרכה האירונית הדקה הצביעה על קלישאות ביטוי ורדידות מחשבה הרווחות בספרות המודרניסטית והפוסט-מודרניסטית ובשיח התיאורטי הסובב אותן, וכנגד זאת זיהתה את החדשנות הבלתי-מתיישנת הטמונה בעומקן של יצירות קלאסיות. לשלושה מן הסופרים הקרובים ללבה הקדישה ספרי עיון מיוחדים: "במעגלי "חֵפֶשׂ הזמן האבוד"" (1973) – עיון ביצירתו הגדולה של פרוסט; "תנועה בנקודה" (1984) – מונוגרפיה על יוסף חיים ברנר האיש וסיפוריו; "באמצע" (2000) – קריאה פרשנית צמודה בנובלות "הצידה" ו"בטרם" של אורי ניסן גנסין. כמו כן ערכה את שני ספריו האוטוביוגרפיים של אביה, "סיפור חיי" (1983) ו"פנקסי רשימות" (1996), ואת ספרו "על ביאליק: עשרה מאמרים" (1978).
בניה הם המשורר יורם ורטה ובמאי הקולנוע דני ורטה, ובתה היא סופרת הילדים תמר ורטה זהבי.

ברונובסקי, יורם. "עדה צמח, אלופת המסה". "הארץ" תרבות וספרות. 30.3.2011. 15; פז, מירי. "פנינה ספרותית". "מאזניים" ע"ו (2). 62-63. 2002; שפירא, אניטה. "יגאל אלון: אביב חלדו". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 2004.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדולף, אורות: דו-ירחון לענייני ספרות ותרבות, באמצע, במעגלי "חֵפֶשׂ הזמן האבוד", המשטר שהיה והמהפכה, הקומוניסטים, מבית ומחוץ, סיפור חיי, על ביאליק: עשרה מאמרים, פנקסי רשימות, תנועה בנקודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, יגאל אלון: אביב חלדו, מאזניים

תגיות חופשיות

מודרניזם, ספרות התחייה, ספרות צרפתית, פוסטמודרניזם

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
בית הספר הריאלי בחיפה
האוניברסיטה העברית בירושלים
הגימנסיה העברית הרצליה בתל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

רקע משפחתי

בתו של הסופר והמבקר שלמה צמח|חברת נעורים של הפוליטיקאי יגאל אלון|אמה של סופרת הילדים תמר ורטה-זהבי|אמו של המשורר יורם ורטה|אמו של במאי הקולנוע דני ורטה

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות