חזרה לדף התוצאות

פלג (יוֹסמַן) חיים /// מתרגם ועורך /// נולד בריגה, לטביה /// 19112002 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עריכה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

מתרגם ועורך
נולד בריגה, לטביה. אביו הנחיל לו את אהבת הספרים והספרות. ראשית חינוכו בחדר, לאחר מכן סיים את הגימנסיה העברית בריגה. הצטרף לתנועת "השומר הצעיר" וב-1932 עלה ארצה עם חבריו. תחילה שהה במחנה של הקיבוץ המאוחד, וכשעברו חבריו לקבוצת כנרת יצא לתל אביב.
בתל אביב עבד בבניין, הצטיין במלאכת הברזלנות והפך למנהל עבודה אחראי על התקנת הברזל בבניינים הנבנים. עם הגעת גל העולים מגרמניה באמצע שנות השלושים, היה מורה לעברית. ב-1944 התקבל לעבודה בהוצאת ספרית פועלים וקשר עמה את כל חייו. הוא החל לעבוד כמפיץ וגם כמגיה, עד שעמדו אנשי ההוצאה על שליטתו המצוינת בעברית, ביידיש וברוסית ועל כישוריו כמתרגם וכעורך. הוא שינה את שם משפחתו לפלג, כשם העט שלו, פל"ג – בר-פלוגתא, שבו חתם על דבריו בעיתונות. ייסד את המדור פואטיקה וביקורת, ערך את המונוגרפיות שיצאו בו והיה העורך הקבוע של סדרת תרגומי המופת. המשיך לעבוד בהוצאה עד 1995.
מהספרים שהיה קשור בהוצאתם לאור: "בית משבר" מאת דר נסתר (הנסתר), רומן היסטורי, מיידיש: רבינזון ונחמני, הביא לדפוס חיים פלג (1963); "יום אחד בחיי איוואן דניסוביץ'" מאת אלכסנדר סולז'ניצין, מרוסית: אליהו פורת וחיים פלג (1963); "העבד" מאת יצחק בשביס-זינגר, מיידיש: חיים פלג (1966); "מלחמה ושלום" מאת ל"נ טולסטוי, מהדורה חדשה ומתוקנת לתרגומה של לאה גולדברג (1976); ו"פרקי חיים" מאת אייזיק ראבוי, מיידיש: חיים פלג (1992), ועוד.
קשר קשרי עבודה וידידות הדוקים עם אברהם שלונסקי, ועם ידידיו נמנו בתקופות שונות משוררים, סופרים וחוקרים רבים. לעת זקנתו למד כשומע חופשי שיעורי ספרות באוניברסיטת תל אביב, בעיקר אצל חוקר הספרות איתמר אבן-זהר.

סתוי, זיסי. "מי מכיר את חיים פלג, עורך ספרים". "ידיעות אחרונות" ספרות. 16.11.1990. 23-22; סמו, אריה. "כולנו היינו בניו". "הארץ" תרבות וספרות. 28.5.2009; כהנא-כרמון, עמליה. "האישור שלך היה הדרכון של ספרי החדש במסעותיו". "הארץ" תרבות וספרות. 28.5.2009.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בית משבר, העבד, יום אחד בחיי איוואן דניסוביץ', מלחמה ושלום, פרקי חיים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
פורת אליהו
שלונסקי אברהם

עיר או ארץ מגורים
ישראל
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
46 (1957)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות