חזרה לדף התוצאות

גינוסר (גולדפרב) פנחס /// חוקר, עורך ומבקר ספרות /// נולד בתל אביב, ישראל /// 19242008 /// גיל
כותב/ת הערך: נטקוביץ' סבטלנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, שימוש חופשי

תחומי יצירה

ביקורת
עיון
עריכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-09-01 00:00:00

חוקר, עורך ומבקר ספרות
נולד בתל אביב למשפחה רוויזיוניסטית. בגיל ארבע-עשרה הצטרף לאצ"ל ועם פילוגו ב-1940 נמנה עם גרעין מייסדי הלח"י. בשל פעילותו במחתרת נתפס והוגלה על ידי הבריטים למחנה מעצר בקניה. לאחר חזרתו ארצה ביולי 1948 פעל בארגון אגף השמאל המרקסיסטי של לח"י ועם התפוררותו הצטרף לחטיבה הצעירה של מפ"ם, ומאוחר יותר למק"י. בשנים 1967-1972 ערך את הדף לספרות של ביטאון מק"י "קול העם".
בעל תואר ראשון (1973), תואר מוסמך (1981) ודוקטורט (1987) מהמחלקה לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב. נושאי עבודותיו: "תחנות באופני ההתייחסות לארץ ישראל ובתיאור הריאליה שלה בשירה העברית" (1980) והספרות העברית ותנועת הפועלים "הארץ"-ישראלית בימי העליה השלישית (1987). לימד ספרות בסמינר "לוינסקי", באורנים, באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובתיכון לחינוך סביבתי במדרשת שדה בוקר. מ-1981 שימש כחוקר במרכז מורשת בן-גוריון בשדה בוקר. ב-1991 ייסד את כתב העת "עיונים בתקומת ישראל" שערך עד 2000.
משנות השישים של המאה העשרים פירסם גינוסר רשימות וביקורות ספרות ב"קול העם", "עמדה", "מאזניים", "עתון 77", "הארץ", "קתדרה", ועוד. הביא לדפוס את פרוטוקול הוועידה הארצית של לח"י לוחמי חרות ישראל. וועידה (1985), ערך את קובץ המאמרים "הספרות העברית ותנועת העבודה" (1989), השתתף בעריכת כתביו של משה סנה (2005), ובשותפות עם אבי בראלי ערך את קובצי המאמרים "ציונות: פולמוס בן זמננו" (1996) ו"איש בסער: מחקרים ומסות על זאב ז'בוטינסקי" (2004). מחקריו העצמאיים עוסקים בתולדות הציונות, תולדות הספרות של העלייה השנייה, השלישית והרביעית, ותולדות העיתונות מתקופת היישוב. נמנה עם ראשוני חוקרי שירתם של אצ"ג ואלכסנדר פן.

אבן, אפרים. "ניסיון פוליטי מסוים". "בארץ ישראל: מדיניות, חברה כלכלה". יוני 1985. 29; זיו, יוסי. "אופציות של זהות". "על המשמר". 8.11.1991. 19.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
סבטלנה נטקוביץ'

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איש בסער: מחקרים ומסות על זאב ז'בוטינסקי, הארץ, הספרות העברית ותנועת העבודה, הספרות העברית ותנועת הפועלים הארץ-ישראלית בימי העלייה השלישית, לוחמי חרות ישראל. ועידה, מאזניים, עיונים בתקומת ישראל, עמדה, עתון 77, ציונות: פולמוס בן זמננו, קול העם, קתדרה, תחנות באופני ההתייחסות לארץ ישראל ובתיאור הריאליה שלה בשירה העברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

בארץ ישראל: מדיניות, חברה כלכלה, על המשמר

תגיות חופשיות

הסכסוך הישראלי-פלסטיני, העלייה השלישית, יהדות אמריקה, מלחמה, מעברה, נטורליזם, ריאליזם, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
בראלי אבי

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
56 (1980)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות