חזרה לדף התוצאות

ברודסקי עדה /// עורכת, מתרגמת וחוקרת ספרות /// נולדה בפרנקפורט על האודר, גרמניה /// 19242011 /// גיל
כותב/ת הערך: נטקוביץ' סבטלנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

תחומי יצירה

עיון
עריכה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

עורכת, מתרגמת וחוקרת ספרות
נולדה בפרנקפורט על אודר, בתו של הרופא הרמן נוימרק, אחותו של נגן הצ'מבלו אלדד נוימרק. עלתה ארצה ב-1938 במסגרת ה"קינדר טרנספורט". למדה בכפר הנוער בן שמן ולאחר מלחמת השחרור באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. את בעלה, דוד ברודסקי הכירה כשלימדה עברית במחנה המעצר בקפריסין. במשך שנים ארוכות עבדה כעורכת ב"קול המוסיקה" ובין השאר ערכה סדרות מופת על חייהם של מלחינים.
עבודתה התפלגה לשני ערוצים: כתיבה, עריכה ותרגום של ספרים המוקדשים למחקר ולפופולריזציה של המוזיקה הקלאסית, ומפעל התרגום והמחקר של יצירתו של ריינר מריה רילקה. בשדה הפעילות המוזיקלית כתבה מדריכי לימוד לנגינה בגיטרה, ערכה אנתולוגיות של תווים, תרגמה טקסטים של לידים וליברטו לאופרות ולמוסיקה הקאמרית. כמו כן, תרגמה חיבורים במוסיקולוגיה וערכה, יחד עם שלמה הד, את הקובץ "אנקדוטות" "מוסיקליות" (1995).
ברודסקי היא המתרגמת המרכזית של כתבי ריינר מריה רילקה לעברית. היא ערכה ותרגמה את קבצי שירתו: "אלגיות דואינו, סונטים אל אורפאוס" (1998), נטוש על הרי לבבי (1999), כמו גם את יצירות הפרוזה שלו ואת מכתביו: סיפורים ראשונים (2000); רשימותיו של מלטה לאורידס בריגה (2002); מכתבים אל משורר צעיר (2004); קיץ 1926: חליפת מכתבים (2004). המונוגרפיה שלה על חייו ויצירתו ריינר מריה רילקה – דרכו של המשורר (1994) יצאה במהדורה חוזרת ב-2011. ב-1995 הוציאה יחד עם אחיה דיסק, ובו הם מספרים בגרמנית על ילדותם ועל חינוכם המוזיקלי בגרמניה ההיטלראית. ב-1994 זכתה במדליית גתה על התרומה להפצת התרבות הגרמנית.

שפירא, אבנר. "מתה המתרגמת ועורכת המוזיקה עדה ברודסקי בגיל 86". "הארץ". 14.4.2011; Staas, Christian. "Letzte Zuflucht". Zeit Online, 19.2.2009.

סבטלנה נטקוביץ'

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אלגיות דואינו, סונטים אל אורפאוס, אנקדוטות, מוסיקליות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

מוזיקה, תרבות גרמנית

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים
כפר הנוער החקלאי בן-שמן

בקשר ספרותי עם
הד שלמה
נוימרק אלדד

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות