חזרה לדף התוצאות

שמואליאן אבי /// סופר /// נולד ברפסינג'אן, איראן /// 1944 /// גיל: 79
כותב/ת הערך: שמעוני בתיה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר
נולד ברפסינג'אן, פרס, ועלה לארץ בהיותו בן שמונה-עשרה. עבד בשלל עבודות מזדמנות. שמואליאן הוא צייר ופסל. כתב למגירה במשך עשרים שנה עד שפירסם את ספרו הראשון, "חמניות מוכות ירח" (כתר, "צד התפר", 1992). אף שסומן כהבטחה ספרותית לא שב לפרסם. בריאיון קצר שנערך עמו ב-2001 סיפר כי כתב את הרומן המבוסס על הביוגרפיה שלו כדי לזכות בשקט נפשי שיאפשר לו להתפנות לכתיבה. הספר זכה בעיקר לביקורות חיוביות, אך גם לשליליות, ואלה, לדבריו, שיתקו אותו.
הספר הביא עמו ניחוחות חדשים וזרים לספרות העברית. אמנם הוא מתאר את עולמם של יהודי רפסינג'אן, אך אין זה סיפור יהודי עדתי, אלא סיפור השזור בתרבות הפרסית על גווניה האקזוטיים ביותר. שתי עלילות המסע המתוארות, האחת הגותית והשנייה יצרית, מצטלבות ומביאות לכלל תובנות אנושיות. במהלך המסע נחשף הגיבור למגוון עולמות דתיים ומיסטיים מעוררי דמיון, ואילו עלילתו של הגיבור השני, היצרי-פסיבי, נפרשת על רקע אירועים היסטוריים כבירים. שמואליאן יוצר עולם עשיר וססגוני, רווי בסיפורים נסיים, בעלילות שדים ובתופעות החורגות מגדר הטבע, המומחז באמצעות עלילה מפותלת והיפרבולית.

בלייר, אסנת. "אקזוטיקה מופלאה". "מעריב". 8.1.1993. 29; זהבי, אלכס. "נדודיהם של מולא ואראי". "מאזניים" ס"ז (3). 1993. 58-56.

בתיה שמעוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

חמניות מוכות ירח

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, מעריב

תגיות חופשיות

מיסטיות, מסע, פנטזיה, ציור

מידע כללי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
48 (1992)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות