חזרה לדף התוצאות

שביט יעקב /// סופר, היסטוריון, עורך ומתרגם /// נולד בקריית חיים, ישראל /// 1944 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עיון
עריכה
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

משורר
נולד בגרמניה ובגיל שנה עלה לישראל עם הוריו. המשפחה התיישבה במושבה נהריים שבבקעת הירדן. ב-1946 עברו לרמת גן, שבה למד בתיכון "אהל שם". עם סיום לימודיו התגייס ושירת בנח"ל. למד ספרות, סוציולוגיה והיסטוריה לתואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1956 החל לעבוד כמורה, תחילה בבית ספר יסודי וכעבור שנתיים בתיכון מונטיפיורי בתל אביב. ב-1962 עבר להתגורר באשדוד, שם הקים וניהל במשך תשע שנים את בית הספר התיכון הראשון בעיר. משם נדד לקריית טבעון, שבה ניהל את התיכון המקיף במשך שתים-עשרה שנים. ב-1983 עבר לבית שאן, שם היה מחנך ומורה. ב-1986 מונה לתפקיד מפקח על הוראת הלשון וההבעה ברשת "אורט", ומאז הוא מתגורר בתל אביב.
פרסומו הראשון היה השיר "השמיים של הכל הם…" (גליונות, כרך כ"ז, חוברת קנח, 1952). באותה תקופה היה חבר מק"י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית), ושירים פוליטיים רבים שלו התפרסמו בביטאונה קול העם. קובץ שיריו הראשון, סיומו של משא ומתן עם העולם (כרמל, 1996), ראה אור לאחר שנים רבות של שתיקה. כעבור שנתיים יצא ספרו השני, בעיקר שירי אהבה (1998). ספרו השלישי, קו המחשבה, האהבה וגם הים (2000), מתמצת בשמו את התמטיקה של יצירתו כולה. בלשון חופשית נחשפת התודעה הנפשית של דובר מנוסה ומפוכח, המעיד על עצמו "שֶׁחַיָּב אֲנִי לַחְבֹּט אֶת מַחְשְׁבוֹתַי אֵלּוּ בְּאֵלּוּ/ לְהָסִיר מֵעֲלֵיהֶן אֶת הָאָבָק הַמִּצְטַבֵּר/ הַמְאַכֵּל שִׁירִים וּבְנֵי אָדָם" ("אבק"). האהבה והים הם הנושאים המרכזיים גם בספרו הרביעי, כל נחלי נמשכים מן הים והים עודנו מלא (2006). בספר חטיבות שיריות שונות, שהבולטת בהן מוקדשת לתיאור האישה האהובה המתמזגת עם הים, שמוצג כיסוד אפוף מסתורין החושף את צפונות הלב: "כָּל הַזְּמָן אֲנִי מְחַכֶּה לָךְ/ וְכָל הַזְּמָן אַתְּ שָׁבָה וּבָאָה…/ וְכָל הַזְּמָן אֲנִי מְחַכֶּה/ וְכָל הַזְּמָן אַתְּ/ הַיָּם" (שיר ללא שם, 21).
ב-2009 ראה אור ספרו החמישי, שירת חיי. שירתו כתובה בעברית עשירה המשלבת לשון מקורות עם שימוש מדויק בשפת הדיבור העכשווית. במבע מאופק משורטטת מציאות פוליטית עגומה, הנסמכת על הרמזים מקראיים, במה שנחשף כחשבון נפש פרטי וקיבוצי.

אביטוב, ירון. "אני כתבתי שירים ואלכסנדר פן שכב במיטה, שתה וודקה – ותיקן". ידיעות אחרונות ספרות. 19.5.2000. 26; לויתן, עמוס. "קנקן מלא". עתון 77 318. פברואר 2007. 30.

יובל פז

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דברים בגו, דברים שקרו באמת, דוד מיכאל והאקדח של סרג'נט פרקר, דרווין וכמה מבני מינו, הגולם, ההיסטוריה של ארץ-ישראל, ההיסטוריה של תל-אביב, הטיול הגדול, הקוקיה ואחים, לא היו הלילה חזירים, לקסיקון האישים של ארץ ישראל 1948-1799, משלחת, נינה רואה הכול אחרת, סיפור מסע: להביא את ג'וני וייסמילר לאפריקה, קמע ועוד סיפורים, קתדרה, שנות אור

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים

תגיות חופשיות

היסטוריוגרפיה, כנענות, מסע, תרבות פופולרית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה

בקשר ספרותי עם
באר חיים
ביגר גדעון
גולדשטיין יעקב
ריינהרץ יהודה

תחומי מחקר
היסטוריה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
33 (1977)

רקע משפחתי

בעלה של חוקרת הספרות והתרבות זהר שביט

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.