חזרה לדף התוצאות

שאנן אברהם /// חוקר ספרות /// נולד בוולדיש, גליציה /// 19191998 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

חוקר ספרות
נולד בעיירה וולדיש בגליציה המזרחית. עלה ארצה ב-1935. למד באוניברסיטה העברית בירושלים והשתלם באוניברסיטת סורבון בפריז (1947-1946). עבודת הדוקטור שלו עסקה בהשפעתה של הספרות הצרפתית במאות השבע-עשרה והשמונה-עשרה על ספרות ההשכלה העברית. על יסודה חיבר את ספרו "עיונים בספרות ההשכלה" (1952). אחרי שעסק בהוראה בחיפה הצטרף למערכת "דבר", ובשנים 1957-1953 שימש כתב העיתון בלונדון. בשובו ארצה נתמנה כעורך מוסף הספרות של "דבר", ובד בבד לימד ספרות השוואתית באוניברסיטת תל אביב עד 1961. בין 1963 ל-1966 שימש נספח תרבות בשגרירות ישראל בפריז, ובשובו ארצה הצטרף למחלקות לספרות עברית ולספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן, שם כיהן כפרופסור עד יציאתו לגמלאות. נמנה עם מייסדיו ועורכיו של כתב העת המחקרי "ביקורת ופרשנות" (1970 ואילך).
מפעלו העיקרי הוא חיבורו בן חמשת הכרכים "הספרות העברית החדשה לזרמיה" (1977-1962). זהו תיאור היסטוריוגרפי של תולדות הספרות העברית, מאז ניצני ההשכלה באמצע המאה השמונה-עשרה (רמח"ל) ועד הסיפורת "הארץ"-ישראלית באמצע המאה העשרים (הזז, בורלא, דבורה בארון). דיונו בסופרים היחידים בא לשרת תכלית כוללת יותר, והיא איתור זיקותיה של היצירה העברית לדורותיה לזרמים ומגמות בספרות האירופית (קלאסיציזם, רומנטיקה וניאו-רומנטיקה, ריאליזם, מודרניזם). זוהי כעין היסטוריה אוטונומית של חיי הרוח, המתמקדת באיתורם של המתחים הרעיוניים העיקריים המאפיינים כל תקופה בספרות העברית, ובבדיקת הדרך שמתחים אלה נוצקים לתבניות אסתטיות בכתיבתם של יוצריה המרכזיים.
מפעלו הבולט השני הוא "מילון הספרות החדשה העברית והכללית" (1959 ואילך), המכיל סקירות ביוגרפיות קצרות על סופרים עבריים וסופרי העולם, וכן מילון של מונחים, זרמים ואסכולות בספרות. ספרו "ספרות המאבק: גורל ומרד" (1976) הוא מבוא לזרמים החדישים באסתטיקה הצרפתית בעידן הסטרוקטורליזם, המודגם בעיונים ביצירותיהם של אנדרה מאלרו, פרדיננד סלין וס' יזהר. גישה זו שימשה אותו גם במונוגרפיה "שאול טשרניחובסקי" (1984), הממפה את הנושאים והז'אנרים העיקריים בשירתו וקושרת אותם אל מבנה ניגודים בסיסי החוצה את עולמו בין ממדיו היהודיים לבין הקטבים שכנגד: יוונות, כנעניות ואינדיווידואליזם.
ערך אנתולוגיה של סיפורים מתורגמים בצירוף מבואות והערכות ("סופרי עולם: מבחר לבני הנעורים", 1966). כמו כן פירסם את קובץ הסיפורים "העולם של מחר" (1952) ואת הרומן "הלל קורין" (1954), שניהם מעלים שלל של דמויות ופרקי הווי מחיי "הארץ" בימי מלחמת העצמאות ואחריה.

בר-אל, יהודית. "בסבך האנטינומיות". "בְּרַכּוּת של קטיפה". ירושלים: מוסד ביאליק. 2009. 203-193; ורסס, שמואל. "על ספר חדש בתולדות ספרותנו החדשה". "מולד" כ"א. 1963-1964. 199-190; פרידלנדר, יהודה. "היסטוריוגרפיה של הספרות – אתגרים ובעיות". "ידיעות אחרונות" תרבות, ספרות, אמנות. 31.3.1978; קורצווייל, ברוך. "הספרות העברית החדשה לא. שאנן". "הארץ" תרבות וספרות. 8.4.1963. 10-11; שוהם, חיים. "למשמעותה האנושית של 'ספרות המאבק"'. "מאזניים" מ"ד. 1977. 210-206.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ביקורת ופרשנות, דבר, הלל קורין, הספרות העברית החדשה לזרמיה, העולם של מחר, מילון הספרות החדשה העברית והכללית, סופרי עולם: מבחר לבני הנעורים, ספרות המאבק: גורל ומרד, עיונים בספרות ההשכלה, שאול טשרניחובסקי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

בְּרַכּוּת של קטיפה, הארץ, ידיעות אחרונות, מאזניים, מולד

תגיות חופשיות

היסטוריוגרפיה, סטרוקטורליזם, ספרות ההשכלה, ספרות צרפתית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת הסורבון
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
אנגליה
ישראל
לונדון
פריז
צרפת

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
43 (1962)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות