חזרה לדף התוצאות

קרביץ אשר /// סופר /// נולד בירושלים, ישראל /// 1969 /// גיל: 54
כותב/ת הערך: חומסקי גילית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מתח
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופר
נולד בירושלים בבית דתי לאומי. לאחר שירותו הצבאי כמדריך קרב מגע, קיבל תואר ראשון בפיזיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בפיזיקה מהטכניון. מרצה באוניברסיטה הפתוחה.
קרביץ, צמחוני מטעמי אידיאולוגיה, הקדיש חודשים ארוכים לתיעוד ולצילום חיות הבר באפריקה ובארץ, והשתתף במשלחת ישראלית שסייעה בהקמת בית מחסה לגורילות בקמרון.
את דרכו הספרותית החל בספר "ריבוע קסם" (גוונים, 2001), רומן מתח הומוריסטי. כעבור שנה פירסם רומן מתח שני בגוון דומה בשם "בומרנג", וב-2004 את הרומן "אני מוסטפא רבינוביץ". שלושת הספרים זכו לתהודה קלושה. ב-2007 חל מפנה בקריירה הספרותית שלו. קרביץ פירסם את "הכלב היהודי": דער יידישייער הונט", שהפך לרב-מכר. הספר עוסק במלחמת העולם השנייה מנקודת מבטו של כורש, כלב הנמצא בבעלות משפחה יהודית, מוחרם ממנה בהתאם לחוקים האנטישמיים ומתגלגל ברחבי גרמניה, כולל בשירות האס-אס ככלב תקיפה. קרביץ שילב בספר בהצלחה, דרך נקודת המבט המקורית של הכלב, את ההיכרות האינטימית שלו עם העולם היהודי ואת העניין המיוחד שלו בבעלי חיים. הכלב כורש הוא ברייה אנושית ומלאת הומור, המודעת היטב לזהותה הלאומית: "…לעולם אהיה מוכן לפורענות האורבת מעבר לפינה. הדריכות המאוימת שלי חשוכת מרפא. ההכרה בנוכחותו המתמדת של הארעי היא מאושיות הזהות היהודית שלי" (18).
לאחר הצלחת "הכלב היהודי" התפרסמה מהדורה מחודשת ומורחבת של "אני מוסטפא רבינוביץ", המתארת את קורותיו של יאיר רבינוביץ, מסתערב ביחידת דובדבן. הפעם זכה הספר להצלחה, אם בשל הצלחת קודמו, "הכלב היהודי", ואם בשל העובדה שראה אור בסמיכות למלחמת לבנון השנייה. זהו רומן השייך לז'אנר סיפורי המלחמה המסופרים מנקודת מבט אישית ובלשון עממית, שעמו נמנו באותה תקופה גם "בא מלבנון: בכל מקום שהם" של מיכאל שיינפלד ו"אם יש גן עדן" של רון לשם.
ב-2008 הומחז "הכלב היהודי" להצגת יחיד בתיאטרון "הסימטה״, בביצוע השחקן אלון אופיר.
ספרו האחרון עד כה הוא החתול הטרויאני (2015), אוסף של סיפורי מתח משעשעים.

פלור, תרצה. "הספר מתחיל בסיומו". "מעריב" ספרות. 6.2.2004. 27; ישראל, יעל. "אנו באנו, ארצה". "טיים אאוט" תל אביב 250. 16.8.2007. 243.

גילית חומסקי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אם יש גן עדן, אני מוסטפא רבינוביץ, בא מלבנון: בכל מקום שהם, בומרנג, הכלב היהודי, הכלב היהודי: דער יידישייער הונט, ריבוע קסם

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

טיים אאוט, מעריב

תגיות חופשיות

מלחמה, צבא, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
הטכניון

תחומי לימוד אקדמיים
פיזיקה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
32 (2001)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות