חזרה לדף התוצאות

ק"ן ניצה /// סופרת, משוררת וחוקרת ספרות /// נולדה בחדרה, ישראל /// 1958 /// גיל: 65
כותב/ת הערך: אלדר אסנת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

עיון
פרוזה
שירה

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

סופרת, משוררת וחוקרת ספרות
נולדה בחדרה והתחנכה שם. בתום שירותה הצבאי בחיל הצנחנים למדה לתואר ראשון בספרות עברית ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בעלת תואר שני במחלקה ללימודי המזרח התיכון מאוניברסיטת ברקלי, קליפורניה. במקביל ללימודיה החלה לפרסם קובצי שירה ופרוזה. ספר שיריה הראשון, "זמרת נשמה שחורה", ראה אור בהוצאת כתר ב-1989. ב-1992 יצא קובץ השירים "אשה עוּבָּרָהּ". ב-1995 פירסמה את הרומן "איילת אהבים", וב-1998 את הרומן "סקסופון". ספרה המחקרי "הפרשנות החדשה לרומנים הראשונים של י"ח ברנר: בחורף (1903), מסביב לנקודה (1904)" ראה אור ב-1992. כתבה לתוכניות של הטלוויזיה החינוכית, כגון: "פרפר נחמד" ו"רחוב סומסום". ב-2005 הוענק לה תואר דוקטור מטעם אוניברסיטת ברקלי, ומאז היא מלמדת בדיקסון קולג' שבפנסילבניה, ארצות הברית. ב-2006 הוציאה את הספר Kabbaliterature: post/modern Hebrew literature and its Kabbalistic precursors.
לעולם הקבלה בכלל ולספר הזוהר בפרט יש השפעה גדולה על יצירתה. היא מוקסמת מהיסודות הרוחניים ארוטיים של העולם הזה, ובאמצעותם מעמיקה את עולם החולין של גיבוריה. עם זאת, החירות היצירתית שהיא נוטלת לעצמה בהקשר זה לא מתיישבת תמיד עם כוונתה להציג גם תמונה היסטורית אמינה. בנוסף, דמויותיה לוקות לפרקים בפשטנות יתר, ומערכות היחסים ביניהן אינן משכנעות במורכבותן. ספרי הפרוזה שלה התקבלו, בדרך כלל, ביחס פושר. לעומת זאת, קובצי השירים שלה התקבלו באהדה, ו"אשה עוּבָּרָהּ" אף זכה בפרס אקו"ם לשנת תשנ"א. חלק ניכר מיצירותיה תורגם לאנגלית.

דותן, אייל. "הליידי שרה בלוז". "על המשמר". פברואר 1990. 21; הס-סגמן, תמר. "ניקיון של הריון". "ידיעות אחרונות" לשבת. 6.11.1992. 23; ליבס, יהודה. "האם חיברה אשה את ספר הזוהר?". "הארץ" ספרים. 14.2.1996. 5, 14.

אסנת אלדר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איילת אהבים, אשה עוּבָּרָהּ, הפרשנות החדשה לרומנים הראשונים של י"ח ברנר: בחורף (1903), מסביב לנקודה (1904), זמרת נשמה שחורה, סקסופון, פרפר נחמד, רחוב סומסום

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות, על המשמר

תגיות חופשיות

ארוטיקה, קבלה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קליפורניה בברקלי
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
לימודי מזרח תיכון
ספרות
ספרות עברית
פילוסופיה

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (1989)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות