חזרה לדף התוצאות

קלינסקי איתן /// משורר ומורה /// נולד בפתח תקווה, ישראל /// 1937 /// גיל: 86
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

משורר ומורה
נולד בפתח תקווה למשפחה דתית ממייסדי המושבה, דור שישי לילידי הארץ מצד אביו. אמו עלתה כנערה מפולין. למד ב"מקווה ישראל". מנעוריו היה פעיל בתנועות נוער שמאליות, תחילה ב"השומר הצעיר" ואחר כך בבנק"י. הצטרף למק"י, אבל נטש אותה ב-1964. את שירותו הצבאי עשה בנח"ל. אחרי הצבא שימש כמורה, והשלים את לימודי ההוראה תוך כדי עבודתו (1962). היה מנהל בית ספר לחינוך מיוחד בהוד השרון (1974-1968). בשנים 1984-1981 למד באוניברסיטת חיפה מקרא ולשון עברית והשלים שם את התואר הראשון. לאחר מלחמת יום כיפור עבר עם משפחתו לקריית שמונה. במשך כעשרים שנה הורה במכללת "תל חי" ובסמינר למורים בצפת.
שירו הראשון, "חזרתי משכם", פורסם בדף לספרות של "על המשמר" ב-18.4.1986. ספר שיריו הראשון, "מורה ללשון עברית מובסת", ראה אור בספרית פועלים (1989). בספר באו לידי ביטוי המוטיבים המרכזיים של שירתו: הקינה על הלשון העברית המובסת ועל ארץ ישראל הישנה, עמדה בלתי מתפשרת בזכות דו-קיום עם הערבים בארץ ומחוצה לה, דמותו של רבי שניאור זלמן מלאדי, מייסד חב"ד, וגעגועים לנופים של מושבת ילדותו פתח תקווה. מוטיבים אלה מופיעים גם בשני קובצי שיריו האחרים: "בידי, שירים" (2007) ו"שירי מחסום ועוד" (2008). את פער הזמנים הגדול בין מועד הופעתו של הקובץ הראשון להופעתם של הקבצים השני והשלישי ניתן להסביר, ייתכן, בהתעלמותם של המבקרים משירתו.
בסוף שנות השמונים ובשנות התשעים של המאה העשרים נשלח פעמיים לשליחויות חינוכיות, תחילה בצ'ילה, דרום-אמריקה, ואחר כך לשש שנים של עבודה חינוכית ברוסיה. בין שתי השליחויות נענה לבקשתו של לובה אליאב ונרתם עם רעייתו לעבודה חינוכית עם נערים עולים בכפר הנוער "ניצנה" (1994-1991). במשך עשרות שנים עבד במשרד החינוך בהוראת תנ"ך ולשון עברית ומילא תפקידי ניהול. ב-2002 פרש לגמלאות, ומאז הוא עוסק בהתנדבות בהוראת עברית לתלמידים עולים המתקשים להשתלב במערכת החינוך. כמו כן הוא מסייע למשוררים צעירים ביפו, יהודים וערבים, בלימוד הניקוד העברי.
ספרו האחרון עד כה אספן של שלום פורסם ב-2013. הספר הוא קובץ שירים אוטוביוגרפים שעוסקים ברגעים שונים בחייו של המשורר.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בידי, שירים, מורה ללשון עברית מובסת, על המשמר, שירי מחסום ועוד

תגיות חופשיות

ביקורת פוליטית, הסכסוך הישראלי-פלסטיני

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה

תחומי לימוד אקדמיים
הוראה
לשון
לשון עברית
מקרא

עיר או ארץ מגורים
ישראל
צ'ילה
קריית שמונה
רוסיה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
52 (1989)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות