חזרה לדף התוצאות

קופרמן מאיה /// משוררת /// נולדה בחיפה, ישראל /// 1982 /// גיל: 41
כותב/ת הערך: מאירי גלעד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

שירה

פרסים

פרס משרד התרבות למשוררים בתחילת דרכם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-08-01 00:00:00

משוררת
נולדה וגדלה בחיפה. למדה בתיכון "אליאנס". קיבלה תואר ראשון בחוג ללימודי נשים ומגדר ובחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב ב-2007. היתה מפיקה ב"הארץ" ועורכת חדשות באתר NRG.
פרסומה הראשון היה השיר "בית" ("הליקון" 29, 1999), שכונס בספר ביכוריה, "שפת אם" (הקיבוץ המאוחד, 2007). הנושא המרכזי בספר הוא מערכות יחסים. רוב שירי הספר מתארים פרֵדות מאהובות, מאהובים, מהורים, מהילדות ומהפנטזיות על זוגיות ומשפחתיות אידיאליות. הפרֵדות משקפות כאב עמוק של אי-יציבות מתמשכת וגעגוע בלתי פוסק לאהבה ולקרבה. שם הספר "שפת אם" מעוצב כמטפורה הכוללת את טענת היסוד של הספר: האדם בוחר את שפתו המגדרית והתרבותית, וזאת בניגוד למשמעות המקובלת של הניב הכבול ""שפת אם"", המתייחסת ל"שפת אם" כשפה מולדת. זו הצהרה המבקשת לנסח נורמות לשוניות חדשות, שבהן תיאורי זוגיות לסבית או ביסקסואלית הם חלק אינטגרלי של השפה התקשורתית. שפת הבת היא שפת האם החדשה, החותרת תחת הדיכוי, כמו שנאמר בשיר 48 (מתוך 52, המסמלים את מספר השבועות בשנה) במחזור המרכזי הנועל את הספר, "שְׂפַת אֵם": "אִם שְׁתִיקָה הִיא שְׂפַת הָאֵם/ שִׁירָה הִיא שְׂפַת הַבַּת".
הפואטיקה שלה לירית, פיגורטיבית ועושה שימוש בלשון גבוהה. היא נעדרת סדירות מבנית וצלילית פורמלית. זו שירה הדוחה את הדיון באקטואליה ואינה מתכתבת עם יצירות תרבותיות אחרות, ומסמנת את גבולות השיח במרחבי החוויה הראשונית הבלתי-מתווכת של הגוף-נפש ושל הלשון – כפי שהיא קובעת בבירור בשורה הפותחת בשיר 49 של "שְׂפַת אֵם": "אֲנִי הָרָה אֶת עַצְמִי".
זכתה במקום הראשון בתחרות השירה של קרן התרבות חיפה ב-2004 ובפרס שרת החינוך למשוררים בראשית דרכם ב-2005.

קופרמן, מאיה. "חשבו אותי לילדה מאומצת מברזיל: השאלון". "הארץ" ספרים. 27.6.2007. 3; סתיו, שירה. "קראו את הספר הזה, הוא יפה מנשוא". "הארץ" ספרים. 22.8.2007. 6.

גלעד מאירי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, הליקון, שפת אם

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

לסביות, מגדר, שירה לירית

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
מגדר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
25 (2007)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות