חזרה לדף התוצאות

קדר מירה /// משוררת וסופרת /// נולדה בישראל /// 1959 /// גיל: 64
כותב/ת הערך: בן זקן דנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה
שירה

פרסים

פרס אקו"ם
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

משוררת וסופרת
מתגוררת בהתנחלות עפרה. שיריה הראשונים ראו אור באמצע שנות השמונים של המאה העשרים ב"מעריב" וב"על המשמר". במהלך שנות התשעים פירסמה שני ספרי שירה: "מרביות של תאנה" (ספרית פועלים, 1990) ו"קירבת מקום" (1995). בהמשך פירסמה ארבעה ספרי פרוזה: קובץ הסיפורים "רצוא ושוב" (2000); הנובלה "שותפי סוד" (2002); הנובלה "אחד מאלף" (2008); והרומן "אהבה, שמים וריח הדרים" (2011).
בכתיבתה ניכרת השפעתה של המחשבה הציונית-דתית. היא מרבה לעסוק בנושאים כגון היחס בין הדת ללאום, הומניזם ויהדות וסופיות האדם אל מול נצחיות האל. עיסוקה בסוגיות הללו מהווה פעמים רבות פרשנות לתפישותיו של הרב קוק, ובהן עמדתו על שלושת הכוחות העיקריים המרכיבים את החיים: הקודש, האומה והאדם; האידיאה האלוהית והאידיאה הלאומית; ודבריו על תפישת האלוהות המודרנית.
היא מעצבת דמויות המייצגות את חלקיה השונים של החברה הישראלית. מערכת היחסים שהיא רוקמת ביניהן נושאת בחובה משמעויות סמליות ואלגוריות וחושפת את עמדותיה האמביוולנטיות ביחס לפלגיה השונים של החברה הישראלית. במקביל נחשפת עמדתה הארס-פואטית. עמדה הרואה בספרות מדיום תקשורתי שבכוחו לרומם את רוח האדם ולהציב מולו את הטוב הפוטנציאלי שבנפש. שפתה עשירה, מסוגננת ופיוטית. היא לשה את העברית לצרכיה, נעה בחופשיות בין רבדיה ומשלביה השונים, חורגת מהתחביר התקני ומכללי הפיסוק המקובלים ואף מחדשת מטבעות לשון.
קובץ שיריה הראשון, "מרביות של תאנה", זיכה אותה בפרס אקו"ם ליצירה המוגשת בעילום שם ל-1989. ב-2006 זכתה שנית בפרס זה על ספרה "אחד מאלף". ב-2016 זכתה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים ע״ש לוי אשכול ז״ל. ב-2017 זכתה בפרס שר החינוך לתרבות יהודית ע״ש אורי אורבך ז״ל.
ספרה האחרון עד כה הוא הרומן חותמתו אמת ודגלו אהבה (2018).

גוטקינד, נעמי. "מירה קדר: החוויה היהודית והאנושית". "הצופה". 10.11.1989. 6; מלצר, יורם. "מביטים נכוחה בשני סוגי מציאות". "מעריב" ספרות וספרים. 22.3.2002. 26.

דנה בן-זקן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבה, שמים וריח הדרים, אחד מאלף, מעריב, מרביות של תאנה, על המשמר, קירבת מקום, רצוא ושוב, שותפי סוד

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הצופה, מעריב

תגיות חופשיות

אלגוריה, הומניזם, רליגיוזיות

מידע כללי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
32 (1991)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות