חזרה לדף התוצאות

פלמה דודו (דוד) /// סופר, משורר ועורך /// נולד בקיבוץ אשדות יעקב, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

סופר, משורר ועורך
נולד בקיבוץ אשדות יעקב להורים ניצולי שואה. לאחר שירותו הצבאי יצא לתקופת נדודים בעולם, וב-1974 התחתן והתיישב בקיבוץ כפר הנשיא. למד אמנות, ציור וגרפיקה במסגרות שונות, ובשנות השבעים היה גם תלמידו של הצייר אברהם אילת. למד במכללת "אורנים" חינוך יצירתי, השתתף בתערוכות קבוצתיות והציג תערוכות יחיד בגלריה "הקיבוץ" ובגלריות אחרות.
ב-1982 הצטרף למערכת "שדמות", כתב העת של צעירי התנועה הקיבוצית, ושימש בו כעורך גרפי, מעטר ומאייר, וגם כעורך ראשי. ב-1984 כתב וביים קברט סאטירי בשם "כמו בתוך קופסה", שהוצג על בימה ניסיונית. ב-1987 כתב מחזה על דמותה האניגמטית של חנה סנש בשם "רק הכוכבים היו קרובים כל כך", שהועלה בפסטיבל עכו באותה שנה. ספרו הראשון, "טהיטי", קובץ סיפורים, ראה אור ב-1989 בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בספר שלוש חטיבות: סיפורים ממלחמת לבנון, מחיי הקיבוץ ומשנות מסעותיו.
הקים עם קבוצת חברים את "בית המדרש החילוני" (1992) ליד המדרשה ליהדות של מכללת "אורנים". לימים הקים גם את בית המדרש החילוני לנוער, בבית הספר עינות ירדן שבעמק החולה (1996). היום הוא מנהל את הלימודים ב"מדרשה למנהיגות" במכינה הקדם-צבאית שבמעיין ברוך, בגליל העליון. במסגרת פרויקט מיוחד ליום הזיכרון העלה עם הבמאי סיני פתר בתיאטרון "הבימה" את מחזהו "ילדי הקירות" (1998). כעורך הקים (1998) וערך כחמש שנים את כתב העת "רוח אחרת", שיצא לאור על ידי מרכז המורים במכללת תל חי. פלמה פירסם בו שורה ארוכה של כותבים ומשתתפים בשירה ובסיפורת, וכן מאמרים בנושאי חינוך, אקדמיה ועוד.
ספריו: "מחלקת נביאים סגורה: שירים" (1994), הבנוי במבנה של בית חולים, והשירים מאושפזים כביכול במחלקות השונות: "המחלקה הסגורה", "מחלקה פנימית", "מחלקת לב", וסוגרת את הספר "מחלקת מתים"; "המקום ינחם: שירי בית קברות" (2005), שהוא ניסיון לשרטט דיוקן של קיבוץ באמצעות חבריו הטמונים באדמתו. הספר מחולק לחלקות כביכול, ובהן חלקת "המקום ינחם", "החלקה המשפחתית", "מחוץ לגדר", "חלקה צבאית", ולבסוף "קברי האבות". הוא שיבץ בספר קטעים מדברי הספד שנשא על חברי כפר הנשיא שהלכו לעולמם, חלקם התבקש לשאת וחלקם התנדב לכתוב. הספר מושפע מ"תחת חורש החלב" מאת דילן תומס. ב-2010 יצא לאור ספר השירים "כמו שור בלי ראש".

חבר, חנן. "הומור חתרני: על סיפוריו של דודו פלמה". "סימן קריאה" 21. 1990. 292-288.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

המקום ינחם: שירי בית קברות, טהיטי, ילדי הקירות, כמו בתוך קופסה, כמו שור בלי ראש, מחלקת נביאים סגורה: שירים, רוח אחרת, רק הכוכבים היו קרובים כל כך, שדמות, תחת חורש החלב

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

סימן קריאה

תגיות חופשיות

אמנות פלסטית, מלחמה, מסע, סאטירה, קיבוץ, שואה (ביוגרפיה)

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
מכללת אורנים

תחומי לימוד אקדמיים
אמנות
חינוך

בקשר ספרותי עם
פתר סיני

משפיעים
דילן תומס.

עיר או ארץ מגורים
ישראל
קיבוץ כפר הנשיא

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
39 (1989)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות