חזרה לדף התוצאות

פורת (יוסלביץ') אליהו /// מתרגם ועורך /// נולד בז'וסלה, ליטא /// 19061966 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-07-01 00:00:00

מתרגם ועורך
נולד בעיירה ז'וסלה, ליטא. לא למד מימיו לימוד מסודר. בגיל שש החל אביו, הרב יוסף יוסלביץ', ללמדו את האלף-בית העברי והמשיך בחינוך תורני מלא. חינוך כללי חילוני והשכלה רכש ממורים פרטיים. נדודי המשפחה הקשו על רכישת השכלה מסודרת, אבל הילד המוכשר למד בשקידה. בעיר סמיאטיץ', פולין, הצטרף ל"שומר הצעיר" וב-1926 יצא להכשרה. בשנים 1929-1928 נבחר למזכירות התנועה והיה חבר המועצה הראשית שלה ברחבי פולין, נקרא לוורשה הבירה לערוך את ביטאון התנועה, ודחה את עלייתו בשנה. עלה ארצה ב-1930 והצטרף לבני קיבוצו, עין החורש, במושבה חדרה. עבד בבניין ובחקלאות במושבה ובפרדסיה. ב-1932 התיישב ישיבת קבע בעין החורש וחי בקיבוץ כל חייו, עם אשתו לולה שעלתה מבלגיה. בנו הוא המשורר אלישע פורת.
כל השנים עבד בענפי המשק החקלאיים ועסק גם בעבודה ספרותית. רשימותיו התפרסמו בעיתון הקיבוץ, בעיתונות התנועה, ב"דבר" וב"על המשמר". עם מחלתו, בסוף שנות החמישים, החל בעבודת תרגום נרחבת, שמצא בה כר הולם לכישרונותיו. רשימת תרגומיו ארוכה. כמה יוצרים תירגם פורת לראשונה לעברית, בהם הסופר היהודי-אמריקני סול בלו בספרו "הרצוג" (1965). כמו כן תירגם את יום אחד בחיי איוואן דניסוביץ' מאת אלכסנדר סולז'ניצין. בסך הכול הספיק לתרגם כארבעים ספרים מגרמנית, מאנגלית, מרוסית, מפולנית ומיידיש. מבחר מתרגומיו: אנשים, שנים, החיים מאת איליה אהרנבורג (מרוסית, כרך א' 1961, כרך ב' 1962); ההיסטוריה הכלכלית והמארקסיזם מאת ארנסט מאנדל (מצרפתית, 1964); מלכים מאת יאן קוט (מפולנית, 1964); אני מאמין פילוסופי מאת יונה פינק (מגרמנית, 1965); תפילה על קתרינה הורוביץ מאת ארנושט לוסטיג (מגרמנית, 1966); ספר החלומות של ימינו מאת תדיאוש קונוויצקי (מפולנית, 1966); תפיסת העולם של הילד מאת ז'אן פיאז'ה (מאנגלית, 1966). תירגם גם מחזות, בהם: חורשת התות מאת אלכסנדר קורנייצ'וק (מרוסית, הוצג על ידי הבמאי רפאל צבי בעין החורש, 1951) והנשים המלומדות מאת מולייר (מצרפתית, הוצג על ידי הבמאי ניסן נוטוביץ' נתיב, 1952).
שנתיים לאחר מותו יצא לאור לזכרו הספר "אדם ונוף בקיבוץ", שבו כונסו רוב רשימותיו, ההומורסקות, הפיליטונים, רשימות זיכרון, וכן פרק קצר שהקדיש לזכר אמו.

אבישי, מרדכי. "על '"הרצוג""'. "על המשמר" דף לספרות ולאמנות. 8.4.1966. 5, 7.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדם ונוף בקיבוץ, דבר, הרצוג, על המשמר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

על המשמר

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
ורשה
ישראל
פולין
קיבוץ עין החורש

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
62 (1968)

רקע משפחתי

אביו של המשורר והסופר אלישע פורת

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות