חזרה לדף התוצאות

מר (מוהר) יחיאל /// משורר ופזמונאי /// נולד בטרנוב, גליציה /// 19211969 /// גיל
כותב/ת הערך: קרן יערה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

פזמון

תחומי יצירה

פזמונאות
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

משורר ופזמונאי
נולד בטרנוב, גליציה. אביו, מאיר מוהר, היה סופר ומשורר. התחנך בגרמניה ועלה לארץ ב-1937 לבדו במסגרת "עליית הנוער". השתתף בהכשרה בכפר יהושע והיה חלק מגרעין "זרעים" שייסד את קיבוץ דברת. בקיבוץ החל בקריירה הפזמונאית שלו, ולאחר המעבר לתל אביב ב-1946 התבסס כפזמונאי וכתב להיטים רבים ל"להקת הנח"ל" בשם משפחתו האמיתי, מוהר. במקביל החל בכתיבה ספרותית בשם יחיאל מר. הוא אביו של הפזמונאי והפובליציסט עלי מוהר.
ספר השירה הראשון שלו, "מלב ונוף", יצא ב-1951 (נ' טברסקי). במהלך שנות החמישים והשישים פירסם עוד ארבעה ספרי שירה, בהם "שירים חדשים" (1965), שזכה בפרס טלפיר, ו"פנים לכאן" (1968), שיצא כחודשיים בלבד לפני מותו. שירתו לא נחשבה פורצת דרך ולא עוררה המולה תקשורתית, אך הוא זכה להערכה בקרב עמיתים ומבקרים. מותו הפתאומי והצפוי כאחד, מבעיות לב, כשהיה בן ארבעים ושמונה בלבד, הכה בעצב את העולם הספרותי. ידידיו ומוקיריו, מבקרים, סופרים ומשוררים, הוציאו לאחר מותו את "ספר עלים: עם זכרו של יחיאל מר" (1971) – אסופה של רשימות ביקורת, איורים, דברי שיר ופרוזה. כמו כן יצאו לאחר מותו מבחר שיריו "משירי יחיאל מר" (1970) וקובץ השירה "אומר אהבה" (1978) עם רישומים של יוסל ברגנר.
יצר בשיריו עולם טבע ארץ-ישראלי מאוד מצד אחד ומופשט וסימבולי מצד אחר, במסורת השירה הלירית המתחקה אחר הקשר שבין הנפש לעולם. הוא שם דגש על פשטות, ראשוניות וצניעות. הרבה להשתמש במשחקי מילים, בביטויים ובפסוקים משובשים, אך בסיכומו של דבר נשאה שירתו אופי רוחני שלא עלה בקנה אחד עם המגמה הניהיליסטית שרווחה בתקופתו.
הוא זכור בעיקר כפזמונאי וכאביו של עלי מוהר.

ברזל, הלל. "ייחוד אישי ונוסח התקופה". "מאזניים" ד' (22). 1966. 306-311; קלינוב, רנה. "חכם תמים (על יחיאל מר, במלאות עשר שנים למותו)". "מאזניים" מ"ט (1). 1979. 52-54; "ספר עלים: עם זכרו של יחיאל מר". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1971.

יערה קרן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אומר אהבה, מלב ונוף, משירי יחיאל מר, ספר עלים: עם זכרו של יחיאל מר, פנים לכאן, שירים חדשים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, ספר עלים: עם זכרו של יחיאל מר

תגיות חופשיות

טבע, שירה לירית

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
גרמניה
ישראל
קיבוץ דברת
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
30 (1951)

רקע משפחתי

אביו של הפזמונאי והפובליציסט עלי מוהר. בנו של הסופר מאיר מוהר.

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות