חזרה לדף התוצאות

מָלֶר (שונברג) ישראל (עזריאל) /// סופר, עורך ומו''ל בשפה הרוסית /// נולד באוזבקיסטן /// 19431998 /// גיל
כותב/ת הערך: זינגר נקודא

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר

תחומי יצירה

מסה
עריכה
פרוזה

שפות יצירה

רוסית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-06-01 00:00:00

סופר, עורך ומו"ל בשפה הרוסית
נולד באוזבקיסטן. בשנים 1978-1945 גר בריגה, בירת לטביה, שם למד בחוג לבלשנות באוניברסיטה. היה פעיל בתנועה הציונית, אירגן סמינרים מחתרתיים לתרבות ולהיסטוריה היהודיות. עלה ארצה ב-1978. ב-1980 הקים את הוצאת הספרים "מָלֶר" וכן פתח חנות ספרים בירושלים. בחמש-עשרה שנות קיומה שימשה החנות מועדון ספרותי לדוברי רוסית ומקום מפגש לסופרים ולמשוררים שבו, באווירה בוהמיינית ידידותית, נולדו רעיונות ויוזמות תרבותיות רבות ונקראו לראשונה יצירות חדשות של רוב הסופרים הישראלים הכותבים רוסית.
היה חסיד נלהב של רעיון "הספרות הישראלית בשפה הרוסית", אוונגרדית ומנוגדת ל"ריאליזם הסוציאליסטי" ולספרות הרוסית האימיגרנטית גם יחד. הוא יזם וערך כתב עת בשם "סיטואציה" שיצא בראשית שנות השמונים בחמישים עותקים בשיטת הזירוקס, וגם (בשיתוף עם ולדימיר טראסוב ואיליה זונדלביץ') את כתב העת "סלוג" (1993). בשיתוף עם גלי-דנה זינגר ונקודא זינגר ערך את כתבי העת "אי. או" ("ממלא מקום", 1995-1994) ו"דבוייטוצ'יה" (1996-1995). זכה בפרס ""אי. או"" מטעם קהל הקוראים ל-1996. בשנות התשעים הרבה לעסוק בציור והשתתף בכמה תערוכות בירושלים.
פיתח ז'אנר של סיפור קצרצר שגובל לעתים ב"שירה בפרוזה". כתב גם נובלות ומסות שפורסמו בכתבי עת שונים בארץ ובעולם, אך רובן לא כונסו בספרים. סגנונו פיוטי ומטפורי מאוד, עם גוונים אבסורדיים. בכתיבתו שילב דמיון פרוע עם פרטים מדויקים של חיי יומיום, מיסטיקה יהודית והיסטוריה. ספריו שראו אור בישראל: "על המחברים בקצרה" (1986), ביוגרפיות בדויות של הדמויות המרכזיות בספרות; "וידוי ומצווה" (1990), מסה על הספרות הישראלית בשפה הרוסית והיסטוריה של מו"לות רוסית בישראל; וקובצי סיפורים: "בני הבליעל" (1993); "זְרוֹק" (1994); "מתך המפורסם" (1997); "סטפניה" (1997).
סיפוריו "אפ-פולי-נר", "העלייה השלישית", "אוליסס", "נעליים", בתרגומו לעברית של נקודא זינגר, עם מבחר ציוריו, פורסמו בגיליון מס' 4-3 של "נקודתיים", 2003. קטע מתוך הנובלה שלו "החמישה" תחת הכותרת "הוא, שהצטרף לשורותינו…" פורסם באנתולוגיה "רוחות הרפאים של ישראל" (ידיעות אחרונות, ספרי חמד, 2003), בתרגום לעברית מאת פיודור מקרוב.

נקודא זינגר

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אי. או, בני הבליעל, דבוייטוצ'יה, החמישה, וידוי ומצווה, זְרוֹק, מתך המפורסם, נקודתיים, סְלוֹג, סטפניה, סיטואציה, על המחברים בקצרה, רוחות הרפאים של ישראל

תגיות חופשיות

אבסורד, אוונגרד, מיסטיות, ציור

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

תחומי לימוד אקדמיים
בלשנות

בקשר ספרותי עם
זונדלביץ' איליה
זינגר גלי-דנה
זינגר נקודא
טראסוב ולדימיר

עיר או ארץ מגורים
ירושלים
ישראל
לטביה
ריגה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות