חזרה לדף התוצאות

כרמל (קרפל) אברהם /// מתרגם /// נולד בגליציה /// 19192007 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

תרגום

פרסים

פרס טשרניחובסקי

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-04-01 00:00:00

מתרגם
נולד בכפר בגליציה סמוך לעיר לבוב. בנעוריו למד בגימנסיה יהודית מיסודו של הרב צבי פרץ חיות. ב-1938 עלה לארץ. משפחתו הקרובה שנשארה בלבוב גורשה על ידי הנאצים ונרצחה בבור הריגה עם יהודים רבים אחרים. לאחר שסיים את לימודיו לתואר ראשון ושני בחוגים לפילוסופיה ולספרות עברית, היה שנים רבות מזכיר הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים.
בצד עבודתו הקדיש זמן רב לתרגומים מגרמנית, ונחשב לאחד מבכירי המתרגמים משפה זו לעברית. מבחר מתרגומיו: "שלוש נשים" מאת רוברט מוסיל (1960); "סידהארתא: סיפור נוסח הודו" מאת הרמן הסה (1975); "נבוכותיו של החניך טרלס" מאת רוברט מוסיל (1975); "האיש בלא תכונות" מאת רוברט מוסיל, שני כרכים (1988, 1990); "המשפט" מאת פרנץ קפקא (1992); "הנעדר (אמריקה)" מאת פרנץ קפקא (1997); "הלדנפלאץ", שני מחזות מאת תומס ברנהרד (1999); "המכורה לשינה" מאת אלפרידה צ'ורדה (2004). כמו כן תירגם את מאמרו של ריכרד ואגנר "היהדות במוזיקה" (1973). את תרגומו ליצירה "מחיקה" מאת תומס ברנהרד (1999) הקדיש לזכר הוריו ואחיותיו "שהוצאו מביתם בווינה על ידי שוטרים אוסטרים וטולטלו עד למינסק שבבלארוס, הועמדו שם על פי בור ונורו לתוכו, יהי זכרם ברוך". על פועלו זכה בפרס טשרניחובסקי לתרגום (1994).

אלמוג, רות. "העיזבון החי של מוסיל: שיחה עם אברהם כרמל". "הארץ" תרבות וספרות. 19.2.1998. 6; דרומי, אורי. "מתרגם למופת של התרבות הגרמנית". "הארץ". 10.10.2007. ב'4; נוימן, יוסף. "על אברהם כרמל". "הארץ" תרבות וספרות. 19.9.2007.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

האיש בלא תכונות, היהדות במוזיקה, הלדנפלאץ, המכורה לשינה, המשפט, הנעדר (אמריקה), מחיקה, נבוכותיו של החניך טרלס, סידהארתא: סיפור נוסח הודו, שלוש נשים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

ספרות גרמנית, שואה (ביוגרפיה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
פילוסופיה

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
41 (1960)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות