חזרה לדף התוצאות

חקק לב /// סופר, חוקר ספרות ומבקר /// נולד בעיראק /// 1944 /// גיל: 79
כותב/ת הערך: שבת-נדיר הדס

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

ביקורת
עיון
עריכה
פרוזה

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

סופר, חוקר ספרות ומבקר
נולד בעיראק. בגיל שבע עלה ארצה עם משפחתו. גדל במעברת אור יהודה ולאחר מכן בגבעתיים. למד לתואר ראשון בספרות עברית ובמדעי המדינה. ב-1965 פנה ללמוד משפטים והוסמך כעורך-דין. במקביל עשה תואר מוסמך בספרות עברית באוניברסיטת תל אביב. לאחר התואר השני היגר לארצות הברית, ושם כתב את עבודת הדוקטור באוניברסיטת קליפורניה. ב-1976 החל ללמד באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. ב-1987 התמנה לפרופסור מן המניין. מ-2006 עורך חקק את "הדאר", השנתון העברי של יהודי אמריקה.
פעילותו הספרותית מוקדשת ברובה לכתיבת שירה ופרוזה, שבה הוא מבקש לשרטט את הנרטיב של חיי יהדות עיראק משנות החמישים ואילך. ספרו הראשון הוא "עוקד בעוד אביב" (ניב, 1962). לאחר מכן הוציא את ספרו "אלי, אתה טוב: שירים" (1963). בקובץ הסיפורים "אם אשכחך" (1981) מבקש חקק להציג את נקודת המבט של הישראלי היורד מן הארץ. בספרו "האסופים" (1977), שעורר סערה כשיצא לאור, תיאר את חייהם של הילדים של עולי המזרח במעברות ואת היחס המזלזל שזכו לו מנציגי מערכת החינוך בישראל. ספר שיריו "להוריש שיר עברי בלוס אנג'לס" (1988) עוסק בחיבוטי הנפש של ישראלי יורד. גיבור הרומן "בית על גבעה" (1993), המשכו של הספר "האסופים", הוא שלמה מעתוק, פרופסור לכלכלה השוהה באמריקה ומתגעגע לארץ. הרומן מבוסס על מפגשים אקראיים בין גיבור הרומן לדמויות שונות, המובילים את הגיבור להתמודד עם המתחים שבין מזרח ומערב, עוני ועושר, זקנה ובחרות.
ספרו העיוני הראשון, "פרקים בהבעה" (1971), מושתת על שיעוריו באוניברסיטה. ספרו השני, המבוסס על עבודת הדוקטור שלו, נקרא "עם ארבעה משוררים: אברהם בן יצחק, אמיר גלבע, נתן זך ושלמה זמיר" (1979). החל מ-1981 פנה לעסוק בשיח התרבותי. תחילה ראה אור ספרו "ירודים ונעלים; דמותם של יהודי המזרח בסיפור העברי הקצר" (1981). בספר מבקר חקק את העיצוב הסטריאוטיפי של יהדות המזרח בסיפורת העברית, שהשריש לדעתו את הדעות הקדומות בחברה הישראלית והגביה את החיץ בין העדות השונות. בספרו "פרקים בספרות יהודי המזרח במדינת ישראל" (1985) הוא מציג את יצירותיהם של משוררים וסופרים יוצאי המזרח כחלק אינטגרלי מהספרות העברית החדשה. ספרוEquivocal Dreams: Studies in Modern Hebrew Literature (1993) כולל שתי חטיבות גדולות: אחת מוקדשת לעגנון והשנייה עוסקת בשירתם של דוד פוגל, נתן אלתרמן ונתן זך. הספר כולל גם מבוא לעולמם השירי של משוררים מזרחיים בישראל. בספרו Modern Hebrew Literature Made into Films (2001) מנתח חקק יצירות ספרות עבריות שתורגמו לאנגלית ועובדו לסרטים.
הקדיש שלושה ספרים לחקר הספרות העברית בארצות המזרח, ובהם הוא מציג את היצירה העברית המקומית, הישגיה וקשריה עם משכילי יהדות אירופה וארץ ישראל. ב"ניצני היצירה העברית החדשה בבבל" (2003) הוא מציג את פירות היצירה העברית החילונית שנוצרה בעיראק החל מ-1735 ועד העלייה הגדולה לארץ. ב"איגרות הרב שלמה בכור חוצין" (2005) כינס את איגרותיו של הרב חוצין שהתפרסמו בכל כתבי העת העבריים בדורו. "חסיד מול חוטאים: 'ספר תוכחות מוסר' לעזרא הבבלי" (2008) עוסק בר' עזרא הבבלי, שחי בבגדאד במאה השמונה-עשרה וכתב תוכחות: ז'אנר ספרותי הבנוי במתכונת של שכר ועונש וכתוב בלשון שירית פיוטית.
ספרו "האסופים" תורגם לאנגלית: Stranger among brothers (1984). זכה בפרס רחל על ספר השירים "להוריש שיר עברי בלוס אנג'לס", ובפרס ברקאי לסיפורת מקורית על הרומן "בית על גבעה". חקק הוא גם המנכ"ל והעורך של כתב העת הדור: השנתון העברי של אמריקה.

סומך, ששון. ""האסופים"'. "עתון 77" 3. 1977. 12-13; מורה, שמואל. ""בית על גבעה"". "אפיריון" 42. 1996. 49-53; סומק, רוני. "אגרוף התוכחה של עזרא הבבלי". "עתון 77" 339. מאי-יוני 2009. 7.

הדס שבת-נדיר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

איגרות הרב שלמה בכור חוצין, אלי, אתה טוב: שירים, אם אשכחך, בית על גבעה, האסופים, הדאר, חסיד מול חוטאים: 'ספר תוכחות מוסר' לעזרא הבבלי, ירודים ונעלים; דמותם של יהודי המזרח בסיפור העברי הקצר, להוריש שיר עברי בלוס אנג'לס, ניצני היצירה העברית החדשה בבבל, עוקד בעוד אביב, עם ארבעה משוררים: אברהם בן יצחק, אמיר גלבע, נתן זך ושלמה זמיר, פרקים בהבעה, פרקים בספרות יהודי המזרח במדינת ישראל

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אפיריון, עתון 77

תגיות חופשיות

הגירה, יהדות עיראק, מזרחיות, מעברה

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת קליפורניה בברקלי
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
מדעי המדינה
משפטים
ספרות
ספרות עברית

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
גבעתיים
ישראל
מעברת אור יהודה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
18 (1962)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות