חזרה לדף התוצאות

חזנוב רוחמה /// נולדה בביירות, בירת לבנון, להוריה רבקה ושאול, עולים ציו /// נולדה בביירות, לבנון /// 19221994 /// גיל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן
תיעוד

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

סופרת
נולדה בביירות, בירת לבנון, להוריה רבקה ושאול, עולים ציוניים מרוסיה, שיצאו מהארץ כדי להתבסס כלכלית. עד גיל עשר חיה בעיר חאלב, סוריה, שם ניהל אביה סניף של "כרמל מזרחי". ב-1922 נפטר האב, והמשפחה חזרה ארצה והתיישבה בגדרה. למדה בסמינר למורים "מזרחי" בירושלים. בעת לימודיה הצטרפה לתנועת "המחנות העולים". היא הצטרפה גם לקבוצת "החוגים", שלימים ייסדה את קיבוץ בית השיטה, ונשלחה לעין חרוד ללמוד טיפול בילדים בגיל הרך (1932). שם פגשה את הסופר דוד מלץ, שנפרד מהסופרת יהודית מנש, ונישאה לו. השלימה תואר ראשון בספרות עברית ובהיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים. לימים סיימה גם תואר שני באותם המקצועות. התמסרה לחינוך מיוחד.
פירסמה בצעירותה סיפורים קצרים בעלוני קיבוץ עין חרוד, ולאחר מכן במוספי ספרות ובכתבי העת "מאזניים" ו"מבפנים". ב-1945 החלה בכתיבת ספרה "גדרות", שראה אור ב-1950 (עם עובד, המהדורה השנייה יצאה ב-1981). הספר מתעד אירועים העוסקים בעלייתם של הביל"ויים לפלשתינה והתיישבותם במושבת גדרה (היא "גדרות"). היא מתארת את האירועים ההיסטוריים דרך קורות משפחתה, ששבה לארץ והתיישבה בגדרה לאחר מות האב בסוריה. הספר חושף את חיי האיכרים במושבה, על מנהגיהם והפכים הקטנים של חיי היומיום, ובד בבד מאיר את הוויית היתמות המדכדכת שחוו היא ואחותה הקטנה. המספרת מצטיינת בכושר התבוננות מעודן ובחדות ראייה, ולוכדת את הרגעים האנושיים והדיוקנאות ההיסטוריים. קטעים מהרומן כונסו באנתולוגיה שערכה יפה ברלוביץ "שאני אדמה ואדם" (2003).
ספרה השני, "אמא, מה הויה בנו", פורסם ב-1977, ואף הוא מתאר את חיי ההתיישבות. עוד פירסמה עם דוד מלץ את קובץ הסיפורים "שני סיפורים ואחד" (1981, ולו תרמה את הסיפור "המאמין אתה"). הספר "שבתי אלייך גדרה" (1989) נכתב לזכרו של ד"ר משה מינץ, מייסד בית העם בגדרה.

ברלוביץ, יפה. "בחיפוש אחר דיוקן ה'ארץ-ישראלית' בספרות הנשים בתקופת היישוב". "ביקורת ופרשנות" 34. 2000. 113-91; דור, משה. "הכתיבה היא ענין פרטי בעיני רוחמה חזנוב מעין חרוד". "מעריב" ספרות. 26.11.1971. 35-33; כצנלסון-שזר, רחל. "רשימות". "דבר הפועלת" ט"ז (6). 1950. 156-155.

אלישע פורת ובתיה שמעוני

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אמא, מה הויה בנו, גדרות, מאזניים, מבפנים, שאני אדמה ואדם, שבתי אלייך גדרה, שני סיפורים ואחד

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ביקורת ופרשנות, דבר הפועלת, מעריב

תגיות חופשיות

חלוצים, יתמות

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
הוראה
היסטוריה
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
מלץ דוד

עיר או ארץ מגורים
חאלב
ישראל
סוריה
קיבוץ עין חרוד

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
59 (1981)

רקע משפחתי

היתה נשואה לסופר דוד מלץ

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות