חזרה לדף התוצאות

זמיר (זינגר) ישראל /// סופר, מתרגם, עורך ועיתונאי /// נולד בורשה, פולין /// 19292014 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
ביוגרפיה
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

עיתונאות
עריכה
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-02-01 00:00:00

סופר, מתרגם, עורך ועיתונאי
נולד בוורשה, פולין, בנם היחיד של אביו, הסופר חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס-זינגר, ואמו רחל (רוניה) שפירא. כשהיה בן חמש נפרדו הוריו, ואביו היגר לניו יורק, שבה ישב אחיו, הסופר ישראל יהושע זינגר. זמיר ואמו עברו למוסקבה, וב-1938 עלו ארצה. בסוף 1945 נשלח לקיבוץ בית אלפא כילד חוץ, והצטרף לכיתת בני הקיבוץ. בעת שלמד בכיתה י"ב, במאי 1948, פרצה מלחמת העצמאות, הכיתה הפסיקה את לימודיה, והנערים גויסו למלחמה. לאחר המלחמה שב לבית אלפא והקים שם את ביתו. ב-1955 נשלח לארצות הברית מטעם תנועת "השומר הצעיר" וחידש את הקשר עם אביו, לאחר כעשרים שנות ניתוק מוחלט.
עם שובו ארצה נשלח ב-1960 ללימודי הוראה ב"סמינר אורנים", ושימש מורה בכיתות הגבוהות של המוסד החינוכי בבית אלפא, בית הספר התיכון האזורי. ב-1966 יצא שוב, עם משפחתו, לארצות הברית כשליח תנועתו ושהה שם כשלוש שנים, שבמהלכן שב ונפגש עם אביו בניו יורק. משם שלח כתבות לעיתון "על המשמר", וכך החל בקריירה העיתונאית שלו.
באותן שנים התוודע לכתבי אביו והחל בניסיונות לתרגמם לעברית. לימים תירגם מספרי אביו לעברית, ובהם קובץ הסיפורים "המפתח" (1978), הרומן "שונאים סיפור אהבה" (1979) והנובלה "החוזר בתשובה" (1987). כמו כן תירגם את ספרו של ריצ'רד בורגין "שיחות עם יצחק בשביס-זינגר" (1990). בשיתוף עם אוריאל אופק תירגם ספר ילדים של אביו, "שלוש משאלות" (1981).
מ-1972 היה חבר מערכת "על המשמר", והחל ב-1973 כיהן כעורך המוסף "חותם". בין שאר תפקידיו בעיתון הקים את המוספים "הדף הירוק" ו"קו למושב" ושימש שנים רבות ככתב וכעורך משנה של העיתון. עם סגירתו של "על המשמר" ב-1995 עבר ל"מעריב" וכתב ברשת המקומונים עד פרישתו. הוא למד עיתונאות באוניברסיטת תל אביב, וגם לימד כתיבה עיתונאית.
מספריו: "סנדל של סוס" (ספרית פועלים, 1981), סיפורים ריאליסטיים מחיי הקיבוץ ו"הארץ"; "אבי יצחק בשביס זינגר" (1994), ביוגרפיה ממבט אישי, שזכתה להצלחה בעיקר בחו"ל; "עגיל באוזן" (1998), סיפורים; "שוקת סדוקה" (2001), רומן מחייו כשליח בארצות הברית, עם תמונות מתקופת ה"היפים" וזיכרונות מהקיבוץ; "הנאהבים והנעימים" (2004), מחזה על פי סיפור של בשביס-זינגר, נכתב בשיתוף עם המחזאי מוטי לרנר והוצג ב"הבימה" בבימוי חנן שניר. המחזה הוצג גם בוושינגטון (2005); "לכבות את השמש" (2004), רומן תיעודי על תחנות חייו השונות; טנקים באבן גבירול (2011); ספרו האחרון הוא דייג ברשת (2014).
נפטר ב-2014.

אדמון, תלמה. "הצד האפל של האב". "מעריב" ספרות. 23.10.1993; אורן, יוסף. "פגישה בין אב לבנו". "ידיעות אחרונות" ספרות. 9.9.1981; זהבי, אלכס. "אבי". "הארץ" ספרים. 24.11.1993; רובינשטיין, בלהה. "אבא הוא אבא". "מעריב" ספרות. 23.10.1993.

אלישע פורת

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אבי יצחק בשביס זינגר, הדף הירוק, החוזר בתשובה, המפתח, הנאהבים והנעימים, חותם, לכבות את השמש, מעריב, סנדל של סוס, עגיל באוזן, על המשמר, קו למושב, שונאים סיפור אהבה, שוקת סדוקה, שיחות עם יצחק בשביס-זינגר, שלוש משאלות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות, מעריב

תגיות חופשיות

קיבוץ

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
מכללת אורנים

תחומי לימוד אקדמיים
חינוך
עיתונאות

בקשר ספרותי עם
אופק אוריאל
לרנר מוטי

עיר או ארץ מגורים
מוסקבה
קיבוץ בית אלפא

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
51 (1980)

רקע משפחתי

בנו של הסופר יצחק בשביס-זינגר

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות