חזרה לדף התוצאות

הלפרין חגית /// חוקרת ספרות /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

ביוגרפיה

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה בתל אביב. אביה הוא המסאי, המבקר והעורך ישראל כהן ואחותה היא חוקרת הספרות נורית גוברין. למדה ב"תיכון חדש" בתל אביב ושירתה בנח"ל. למדה בחוג לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב ועשתה בו את שלושת תאריה. לימדה שנים רבות במכללת "סמינר הקיבוצים" (מ-2004 בדרגת פרופסור).
פעילותה המחקרית התנהלה מאז תחילת שנות השבעים במסגרת המכון לחקר הספרות העברית באוניברסיטת תל אביב. היא הקימה בו את מחלקת ארכיוני הסופרים, והפכה אותה עם השנים לארכיון המרכזי של שני דורות בספרות העברית: המודרניזם התל-אביבי שצמח בין שתי מלחמות העולם (אברהם שלונסקי, נתן אלתרמן, אליעזר שטיינמן, אלכסנדר פן, מנשה לוין וחבריהם) וסופרי דור תש"ח (משה שמיר, אהרן מגד, חנוך ברטוב, אמיר גלבע, בנימין גלאי וחבריהם). שתי קבוצות סופרים אלה עומדות במוקד עשייתה, הכוללת מחקרי תשתית בחייהם וביצירתם וההדרה של כתביהם. עיקר החידוש בעבודתה מבוסס על היכרותה היסודית עם חומרי הארכיון, המאפשרת לחשוף קשרים מאלפים בין חיי הסופר ליצירתו ולהאיר יצירות מוגמרות על רקע גרסותיהן המוקדמות או הגנוזות.
חיברה שתי מונוגרפיות על אלכסנדר פן, האחת חלקית "(שלכת כוכבים", 1989) והאחרת מלאה ("צבע החיים", 2007), וערכה עם עוזי שביט מהדורה אקדמית של שירתו ("השירים", א'-ב', 2005). כינסה במהדורה אקדמית את שירתו הקלה של אברהם שלונסקי ("מעגבניה עד סימפוניה", 1997) ואת מאמריו המוקדמים ("מסות ומאמרים: העשור הראשון, 1933-1922", 2011) ופירסמה ביוגרפיה מקיפה שלו בשם "המאסטרו: חייו ויצירתו של אברהם שלונסקי" (2011), המתעדת בפירוט את המחצית הראשונה של חייו עד 1937. היא גילתה קובץ שירים גנוז של אמיר גלבע מימי מלחמת העולם השנייה ופירסמה אותו בלוויית מחקר מקיף ("הנה ימים באים", 2007). כמו כן חקרה ופירסמה את כתביו של צבי פרייגרזון, מאחרוני הסופרים העבריים בברית המועצות ("חבלי שֵם", 1985; "הסיפור שלא נגמר", 1991). במאמריה עסקה גם באליעזר שטיינמן, משה שמיר, ע' הלל, וכן פירסמה מאמרי ביקורת ופרשנות על יצירות מן הספרות המתהווה (מאת חנוך ברטוב, מאיר שלו, יורם קניוק, א"ב יהושע, דן בניה סרי, אלון אלטרס ואחרים).

אדיבי-שושן, אסתר. "כל אחד יכול למצוא פן שלו". "עתון 77" 305. 2005. 28-26; גנוסר, פנחס. "שירה פראית, אחרת ונבדלת". "עתון 77" 110. 1989. 13, 15; בן-דוד, יערה. "בעקבות המאסטרו". "מאזניים" פ"ה (1). 2011. 58-57; לויתן, עמוס. "קצה הקרחון". "עתון 77" 353. 2011. 44-42.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

(שלכת כוכבים, המאסטרו: חייו ויצירתו של אברהם שלונסקי, הנה ימים באים, הסיפור שלא נגמר, השירים, חבלי שֵם, מסות ומאמרים: העשור הראשון, 1933-1922, מעגבניה עד סימפוניה, צבע החיים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

דור בארץ, מודרניזם

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב
תיכון חדש בתל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
שביט עוזי

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
44 (1989)

רקע משפחתי

אביה הוא המסאי, המבקר והעורך ישראל כהן ואחותה היא חוקרת הספרות נורית גוברין.

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *