חזרה לדף התוצאות

הולץ אברהם /// חוקר ספרות /// נולד בניו יורק, ארה"ב /// 1934 /// גיל: 90
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
עריכה

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-11-01 00:00:00

חוקר ספרות
נולד בניו יורק למשפחה יוצאת גליציה והתחנך בארצות הברית. מצעירותו היה פעיל בתנועה העברית באמריקה, ומ-1959 פירסם סיפורים ומסות בענייני ספרות בביטאון התנועה, הרבעון "ניב". כיהן עשרות שנים כפרופסור לספרות עברית בבית המדרש לרבנים באמריקה של התנועה הקונסרבטיבית (JTS), עד פרישתו לגמלאות.
מחקריו עוסקים בספרות העברית החדשה וכן בספרות חז"ל. פירסם ספר מונוגרפי על י"ד ברקוביץ (Isaac Dov Berkowitz: Voice of the Uprooted, 1973) וערך את מבחר מאמרי הביקורת על יצירת ברקוביץ. כמו כן ערך את הספר ש. שלום – ראיון על שירתו (1987). פירסם מחקרים אחדים על שירתו של מיכה יוסף לבנזון (מיכ"ל) ומאמרים על סופרים עבריים באמריקה (אפרים ליסיצקי, הלל בבלי ואחרים).
במוקד פעילותו המחקרית ניצבת יצירתו של ש"י עגנון. בספרו "מראות ומקורות" (1995) העמיד מהדורה מוערת ומאוירת לרומן "הכנסת כלה", שייחודה בפרישה מדוקדקת של המקורות ההיסטוריים, הגיאוגרפיים, הספרותיים, הלשוניים והחזותיים שהזינו את הטקסט העגנוני. מהדורה דומה של הרומן "תמול שלשום" מצויה בשלבי הכנה מתקדמים. מתוך המפעל הזה צמחו מאמרים רבים, שבהם האיר הולץ את מקורותיהן של פרשיות שונות ברומנים אלה ואיתר את חומרי המציאות, הספרות והפולקלור ששוקעו בהם.
מספריו הנוספים: "בעולם המחשבה של חז"ל: בעקבות משנתו של מ' קדושין" (1967); מעשה ר' יודיל חסיד: מ'נסים ונפלאות' עד '"הכנסת כלה"' (1986); The Holy City: Jews On Jerusalem (1971).

בן-יוסף גינור, צביה (עורכת). "מחקרים בספרות ישראל מוגשים לאברהם הולץ". ניו יורק: בית המדרש לרבנים באמריקה. 2003; ורסס, שמואל. "מגמות ושיטות בחקר יצירתו של ש"י עגנון; מחקרים חדשים גם ישנים על ש"י עגנון ויצירתו". "ש"י עגנון כפשוטו: קריאה בכתביו". ירושלים: מוסד ביאליק. 2000. 320-367.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בעולם המחשבה של חז"ל: בעקבות משנתו של מ' קדושין, הכנסת כלה, מעשה ר' יודיל חסיד: מ'נסים ונפלאות' עד 'הכנסת כלה, מראות ומקורות, ניב, תמול שלשום

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מחקרים בספרות ישראל מוגשים לאברהם הולץ, ש"י עגנון כפשוטו: קריאה בכתביו

מידע כללי

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות