חזרה לדף התוצאות

דורמן מנחם /// חוקר, עורך, מסאי ומתרגם /// נולד בברלין, גרמניה /// 19091994 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
ביוגרפיה

תחומי יצירה

מסה
עיון
עריכה
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

מוריה דיין קודיש
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

חוקר, עורך, מסאי ומתרגם
נולד בברלין להורים שהיגרו אליה שנתיים לפני כן ממזרח-אירופה. גדל בלייפציג והתחנך בבית הספר של אפרים קרליבך, ששילב חינוך יהודי וכללי. בגיל חמש-עשרה, אחרי תקופה של דתיות מופלגת ונטייה לחסידות, הצטרף לתנועת נוער ציונית, וב-1928 יצא לקבוצת הכשרה חלוצית ליד העיר האמלן. ב-1929 התגלתה אצלו שחפת, שסיכנה את סיכוייו לעלות לארץ ישראל, אך בהתעקשותו שכנע את ראשי תנועתו להקצות לו סרטיפיקט יקר. ב-1931 הגיע ארצה והצטרף מיד לקיבוץ גבעת ברנר. קבלתו לחברות בקיבוץ היתה מלווה בהסתייגות ממגבלותיו הגופניות, וזו פגעה בו עמוקות. אף על פי שהתמיד בישיבתו שם עד יומו האחרון, שררו יחסים מורכבים ומתוחים בינו לבין הקיבוץ כמעט כל חייו. כל השנים היה פעיל בתנועת הקיבוץ המאוחד ושותף לטלטלות הרעיוניות שעברו עליה. אחרי מלחמת ששת הימים השתתף בייסודה של התנועה למען ארץ ישראל השלמה, ונמנה עם עורכי ביטאונה זאת "הארץ".
ב-1930 פרסם בגרמנית את רשימתו הראשונה בתחום הספרות העברית, שעסקה בספרו של מנחם פוזננסקי "דמויות מלוות". מ-1932 פרסם רשימות ומסות בעברית בעניינים ספרותיים, הגותיים ופוליטיים, תחילה ב"מבפנים", ביטאון הקיבוץ המאוחד, ולאחר מכן בכלל העיתונות הקשורה בתנועה העבודה. בשנים 1938-1935 כיהן כעורך "מבפנים". ב-1940 היה ממייסדיה של הוצאת הקיבוץ המאוחד, ונמנה עם הצוות המוביל שלה במשך עשרות שנים. במסגרת עבודתו בהוצאה ערך והביא לדפוס יותר ממאה ספרים, תחילה בעיקר בתחום תנועת הפועלים ואישיה, ולאחר מכן יותר ויותר בתחום הספרות היפה. השתתף בעריכת כתביהם של י"ח ברנר, יצחק קצנלסון וא"ד שפיר, וכן בפרסום מהדורה מקיפה של תרגומי שקספיר, אולם מפעלו המרכזי הוא הטיפול היסודי בכתביו של נתן אלתרמן, שאליו היה מקורב אישית מאז שנות החמישים.
עם מותו של המשורר ב-1970 הקים את "מוסד אלתרמן" המופקד על עיזבונו ופרסום כתביו של המשורר. הוא כינס את כתבי אלתרמן בשבעה-עשר כרכים, וייסד את "מחברות אלתרמן" לפרסום יצירותיו הגנוזות ומחקרים עליו. כמו כן התמסר לתיעוד חייו, אסף עדויות ומסמכים וחיבר עליו שני ספרים ביוגרפיים: "אל לב הזמר" (1986) ו"נתן אלתרמן: פרקי ביוגרפיה" (1991).
כתיבתו בתחומים אחרים רבה ומגוונת. הוא חיבר ספרים מונוגרפיים על הוגים וסופרים אירופים ויהודים (מאקיאוולי, מולייר, יהודה אברבנאל ועוד) ואף תרגם מִכִּתביהם, פרסם קובצי מסות בעניינים פוליטיים, היסטוריים וספרותיים ("בהתחדש הדרך", 1954; "בכף הקלע", 1960; "בין ספרות להיסטוריה", 1990 ועוד), תרגם כתבים בתחום ההגות החברתית (מרקס, אנגלס, אוטו באואר, ארנולד האוזר). בשנותיו האחרונות פרסם שני ספרים אישיים: "גלגל שאינו חוזר" (1991) אוטוביוגרפיה המגיעה עד 1932, ו"מבית ומחוץ" (שני כרכים, 1994) אסופה מתוך יומניו מ-1932 ועד 1988. שניהם מצטיינים בכנות חושפנית, מעמיקים אל נבכי נפשו הסוערת ויחד עם זאת פורשים תמונה רחבה ומגישים עדות של מתבונן על התקופה, החברה והנסיבות שפעל בהן.

הופמן, חיה וסוניה רוזנברג (עורכות). "מנחם דורמן: ביבליוגרפיה". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1999; מטלון, רונית. "סוס קרבות". "הארץ" מוסף. 5.12.1986. 17, 28; סדן, דב. "על בעל-מתרגם וסביביו: דברים על מנחם דורמן". "חדשים גם ישנים: תוכם וברם". תל אביב: עם עובד. 1987. 220-214.
אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אל לב הזמר, בהתחדש הדרך, בין ספרות להיסטוריה, בכף הקלע, גלגל שאינו חוזר, דמויות מלוות, זאת הארץ, מבית ומחוץ, מבפנים, מחברות אלתרמן, נתן אלתרמן: פרקי ביוגרפיה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, חדשים גם ישנים: תוכם וברם, מנחם דורמן: ביבליוגרפיה

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
אלתרמן נתן

תחומי מחקר
ספרות

עיר או ארץ מגורים
גרמניה
ישראל
לייפציג
קיבוץ גבעת ברנר

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (1944)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות