חזרה לדף התוצאות

בר-משה יצחק /// סופר בשפה הערבית /// נולד בבגדאד, עיראק /// 19272003 /// גיל
כותב/ת הערך: עמית-כוכבי חנה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון נחלת הכלל

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

ערבית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופר בשפה הערבית
נולד בבגדאד. בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בגדאד (1949). עלה לארץ ב-1950. החל את דרכו ברדיו ובעיתונות בבגדאד ב-1945. היה פרשן מדיני ב"קול ישראל" בערבית (1958). היה נספח לענייני הסברה ועיתונות בשגרירות ישראל בקהיר (1983). כתב ב"ג'רוזלם פוסט" וערך את המדור לענייני החברה הערבית בכתב העת "המזרח החדש". מייסד היומון "אל-אנבאא" ועורכו עד 1970. כתב שלושה קבצים של סיפורים קצרים בערבית שבהם תיאר את נפש האדם המצוי בקונפליקטים עם עצמו ועם סביבתו, והם מעוצבים על הגבול שבין המציאות לבין החלום והסיוט. ספרו הראשון הוא "מאחורי החומות" שראה אור ב-1972 בהוצאת מג'ללת אל-קודס.
לעברית תורגמו אחדים מסיפוריו, וכן שני ספרי הזיכרונות שלו על חייו בעיראק: "יציאת עיראק: זיכרונות משנת 1950-1945" (תרגום: ניר שוחט, 1977); וכן "יומיים ביוני: זיכרונות היסטוריים" (תרגום: נורמה בר-אשר ועדית שמר, 2004). ספרים אלה מצטיינים בשרטוט חי ובעל עומק פסיכולוגי של דמויות של יהודים עיראקים העוסקים במסחר ובפקידות, שרובם בעלי השכלה גבוהה והם מסורים לאידיאלים, מי לקומוניזם ומי לציונות. הוא מתאר בכאב את תהליך הפיכת יהודי עיראק מבעלי מעמד גבוה בתחומי המסחר והספרות לנרדפים ואסירים מעונים. כתיבתו משלבת גאווה בהישגי יהדות עיראק ובכישרונותיה עם ראיית ישראל כמולדת הבלעדית של העם היהודי.

מורה, שמואל. "עולמו המיוחד של יצחק בר-משה". "האילן והענף, הספרות הערבית החדשה ויצירתם הספרותית הערבית של יוצאי עיראק". ירושלים: מאגנס. 1997. 257-238; שניר, ראובן. ערביות, יהדות, ציונות – מאבק זהויות ביצירתם של יהודי עיראק. ירושלים: מכון בן-צבי לחקר קהילות ישראל במזרח. 2005. 202-188;Berg, Nancy. Exile from Exile: Israeli Writers from Iraq. New York: SUNY Press. 1996.

חנה עמית-כוכבי

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אל-אנבאא, ג'רוזלם פוסט, המזרח החדש, יומיים ביוני: זיכרונות היסטוריים, יציאת עיראק: זיכרונות משנת 1950-1945, מאחורי החומות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

האילן והענף, הספרות הערבית החדשה ויצירתם הספרותית הערבית של יוצאי עיראק, ערביות, יהדות, ציונות מאבק זהויות ביצירתם של יהודי עיראק

תגיות חופשיות

יהדות עיראק

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בגדאד

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות