חזרה לדף התוצאות

ברוך מירי /// חוקרת ועורכת /// נולדה בירושלים, ישראל /// 1944 /// גיל: 79
כותב/ת הערך: טורצקי מאירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

צילום: יאיר לוין

תחומי יצירה

עיון
עריכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

חוקרת ועורכת
נולדה וגדלה בירושלים. סיימה תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ותואר שני בספרות כללית באוניברסיטת בר-אילן. בריאיון בעיתון "דבר" היא מספרת שפנתה ללאה גול"דבר"ג וביקשה לכתוב אצלה עבודת מוסמך בספרות ילדים, אבל גול"דבר"ג השיבה לה כי האוניברסיטה עדיין אינה בשלה לקבל עבודת מחקר בתחום זה. את עבודת הדוקטור שלה, שנושאה שירתו של נתן זך, כתבה בהנחיית הפרופסור ארנולד באנד באוניברסיטת UCLA. בראשית דרכה התמקדה בחקר שירה למבוגרים, ובשנות השבעים ראו אור ספריה: "עיונים בשירת דליה רביקוביץ" (1974), ו"הרומנטיקן המר: עיון בשירת נתן זך" (1979).
בראשית שנות השמונים פנתה לתחום שהיתה עתידה להתמחות בו: ספרות ילדים. מ-1989 היא מרצה במכללת לוינסקי לחינוך, והיתה ראש החוג לספרות ילדים במכללה. במשך שנים רבות לימדה גם בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית. בכל דרכה המקצועית נמזגו יחד העניין שלה בספרות ובחינוך. מושאי מחקריה מגוּונים: ספרות לפעוטות, ספרות למתבגרים, שירה, פרוזה ועוד. עניין מיוחד יש לה בסוגיות ז'אנריות. פרסמה את הספרים הוראת השואה באמצעות ספרות ילדים (2013), וספרות ילדים למגזר החרדי (2014).
מחקריה בתחום ספרות הילדים נחלקים לשניים: חלקם עומדים בסימנם של כלי המחקר המקובלים בחקר הספרות, וחלקם עומדים בסימנה של אוריינטציה פסיכולוגית חינוכית. נוסף על המחקרים העיוניים כתבה ספרי הדרכה לגננות ולמורים, שבהם הציעה דרכי הוראה ופירוש.
ערכה מספר רב של אנתולוגיות – הן כאלה המיועדות לקהל הרחב (סדרת הספרים גן שלנו, סיפור לכל יום – 365 סיפורים ב-12 כרכים, ועוד), הן כאלה המיועדות להוראה בבתי הספר (סדרת מיתרים, לאהוב – אנתולוגיה לחטיבת הביניים ולחטיבה העליונה, ועוד).
בזכות התפוצה הרחבה של אנתולוגיות אלה יש לה השפעה גדולה על תפריט הקריאה של ילדי ישראל. יש שמותחים עליה ביקורת וטוענים כי האנתולוגיות שהיא עורכת אינן כוללות ספרות יפה ראויה לשמה, משום שהיא מתחשבת מדי בטעמם של הקוראים, הנוטים לספרות נוחה לקריאה.
ברוך משפיעה על ספרות הילדים בישראל גם בערוצים אחרים. היא משמשת לקטורית בהוצאות שונות; מ-1984 היא נשיאת הסניף הישראלי של ארגון IBBY, הארגון הבינלאומי לספרות ילדים מטעם אונסק"ו; משתתפת בוועדות רבות שעוסקות בקביעת מדיניות קריאה ובדרכים לעידוד קריאה; משתתפת בוועדות שיפוט רבות, בהן צוות השיפוט של פרס זאב לספרות ילדים, פרס לוין קיפניס, פרס פניה ברגשטיין, פרס הספריות הציבוריות; ועוד.

גילולה, דבורה. "שירה לילדים". "על המשמר". 14 במרס 1986. 16; ויסמן, ענת. "מה בין אתא לליווייס". "דבר". 19 באפריל 1991. 16; מלמד, אריאנה. "כותבים על עצמם". "חדשות" מוסף. 17 באוגוסט 1990. 35.

מאירה טורצקי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דבר, הרומנטיקן המר: עיון בשירת נתן זך, עיונים בשירת דליה רביקוביץ

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דבר, חדשות, על המשמר

תגיות חופשיות

חרדיות, שואה (נושא מחקר)

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן
אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות כללית
ספרות עברית
פילוסופיה

תומכים ו/או מורי דרך
בנד ארנולד

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
29 (1973)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות