חזרה לדף התוצאות

ברבש בני /// סופר, תסריטאי ובמאי /// נולד בבאר שבע, ישראל /// 1950 /// גיל: 73
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מתח
רומן
תסריט

תחומי יצירה

פרוזה
תסריטאות

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-10-01 00:00:00

סופר, תסריטאי ובמאי
נולד ב-1950. גדל והתחנך בבאר שבע, בתל אביב ובקיבוץ גדות. במהלך שרותו הצבאי שימש כמג"ד בגולני, במלחמת יום הכיפורים נפצע קשה והשתחרר מצה"ל בדרגת סגן-אלוף. למד באוניברסיטת תל אביב היסטוריה כללית, ובמקביל כתב מחזות ותסריטים. מלמד תסריטאות קולנוע וטלוויזיה בחוג לקולנוע שבאוניברסיטת תל אביב. ב-1982 ראה אור ספרו הראשון "היקיצה הגדולה" (כתר), המגולל את סיפורו של מח"ט אשר מואשם על ידי הורים שכולים באוזלת יד שהביאה למות חייליו, כל זאת בעוד העד היחיד המסוגל לחלץ את המח"ט מהסבך – שרוי בתרדמת. הספר הפך ב-1991 לסרט בשם "אחרי המלחמה", שבויים על ידי אחיו, אורי ברבש.
שיתוף הפעולה בין האחים ברבש החל כבר ב-1984, כשכתבו יחד את התסריט לסרט "מאחורי הסורגים", המתאר מאבק מאוחד של אסירים יהודים וערבים בהנהלת הכלא בו הם נמצאים. הסרט זכה להצלחה רבה והיה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר. שני האחים שיתפו פעולה בכתיבתם ובבימויים של סרטים נוספים, כשבני כותב ואורי מביים. בשנות התשעים החל בני ברבש לכתוב סדרות טלוויזיה לערוץ 2, כשגם הפעם הבימוי נמסר לאחיו – אורי.
ב-1994 ראה אור ספרו השני, "מיי פירסט סוני". זהו סיפורו של ילד שמן בן אחת-עשרה, המקליט את המתרחש במשפחתו ברשמקול שקיבל מאביו ליום הולדתו השמיני. בתוך כך, הוא משקף את הזוגיות הבעייתית של הוריו, את הקשר שלהם עם הוריהם, את הקשר שלו איתם ואת תהליך ההתבגרות שלו עצמו. עולמם של המבוגרים מתפורר לנגד עיניו. דת, משפחה, מסורת וכבוד הדדי – כל אלה הולכים ונעלמים ונשארת בו רק פליאה על אוזלת ידם של המבוגרים.
ב-2003 ראה אור ספרו השלישי, "הילוך חוזר". במרכז הספר ניצב מיקי, פרסומאי וצייר לשעבר, המואס בשגרת חייו ובנישואיו הכושלים, ומחפש דרך לפרוץ את מעגל השיממון שבתוכו הוא לכוד. ההזדמנות נקרית לו כשהוא יושב בלובי של מלון מפואר, ומחליט לקבל שיחת טלפון שלא נועדה לו אלא לאחד, "מר ספירו". מאותו הרגע מיקי נשאב להרפתקה, המסתבכת והולכת. לא זו בלבד שאינו מר ספירו האמיתי, אלא שהאיש שאת זהותו נטל, הוא זייפן ציורים שהוזמן לזייף ציור שבו נראה צייר מביט בראי בבבואתו שלו. קומדיית הבבואות פולשת גם אל חייו האישיים של מיקי, וחייו החדשים מתערבבים באלה הקודמים. בספר "המפץ הקטן" (2009), הוא שב לכתוב מנקודת מבטו של נער, ומציג אלגוריה משעשעת על המציאות הישראלית. ספרו האחרון עד כה החיים בחמישים דקות (2014) הוא מותחן שמסופר מנקודת המבט של אישה דתייה בת חמישים שמגלה שבעלה מנהל חיים כפולים.

בן-דוד, יערה. "להקיץ ממלחמה". "מאזניים" נ"ו (4-3). פברואר-מארס 1983. 79-78; סתיו, שירה. "זיתים כבושים". "הארץ" ספרים 857. 29.7.2009. 5-4.
אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחרי המלחמה, הילוך חוזר, היקיצה הגדולה, המפץ הקטן, מאחורי הסורגים, מיי פירסט סוני

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים

תגיות חופשיות

אלגוריה, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, צבא, ציור, שכול

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה כללית

בקשר ספרותי עם
ברבש אורי

עיר או ארץ מגורים
באר שבע
ישראל
קיבוץ גדות
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
32 (1982)

רקע משפחתי

אחיו של הבמאי אורי ברבש

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות