חזרה לדף התוצאות

בן אשר (פינקל) חיים /// סופר ואיש ציבור /// נולד באודסה, אוקראינה /// 19041998 /// גיל
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון נחלת הכלל

ז'אנרים אופייניים

פנטזיה
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

סופר ואיש ציבור
נולד באודסה, לאביו הרב אשר פינקל. למד בחדר ובישיבה והחל בלימודים אקדמיים. ב-1924 עלה ארצה. עם בואו הצטרף לגדוד העבודה "עין חרוד" ולגרעין המייסד של קיבוץ גבעת ברנר, ועלה עם חבריו להתיישבות ב-1928. הוא שהציע ליישוב החדש את שמו על שם הסופר שנרצח. ראה עצמו תלמידם הקרוב של "ברל" כצנלסון מחד גיסא ושל יצחק טבנקין מאידך גיסא.
במלחמת העולם השנייה התנדב לחטיבה היהודית הלוחמת, שירת בה ארבע שנים, והיה עורך ביטאונה "החיל" וסדרת החוברות האידיאולוגיות "במאבק". בסיום המלחמה היה מפעילי ההצלה של שורדי השואה והמלחמה. עם הקמת המדינה וצה"ל התגייס לחטיבה 7 חרף גילו המבוגר יחסית, והשתתף בקרבות מלחמת העצמאות בגליל המערבי. ב-1952 הנהיג את הפלג של מפא"י שפרש מגבעת ברנר ומהקיבוץ המאוחד ועבר לקיבוץ נצר-סרני.
נבחר לכנסת הראשונה והשנייה מטעם מפא"י ופעל בהן כחבר ועדת החוץ והביטחון וועדת החוקה חוק ומשפט (1955-1949). עם עזיבתו את הכנסת ניהל את בית "ברל". באותה התקופה עבר לגור באילת, שם חי עד יומו האחרון.
ספרו "וידויה של וירג'יניה", רומן אירוטי-פורנוגרפי-פנטסטי ענק (מונה יותר מ-500 עמוד), נכתב במשך שנים רבות והמחבר לא זכה לראותו בדפוס. הוא יצא לאור רק כעשר שנים לאחר מותו בידי בני משפחתו בהוצאה פרטית. בספר יוצא הדופן העמיד מתכון דמיוני לגאולת ישראל והעולם בדרך ששחיתות וטוהר מידות משמשים בה בערבוביה: בבית זונות עולמי, שמתנקזות בו הדתות העיקריות, נגאל העולם בידי קדושות וקְדֵשות. בעיזבונו, המופקד בארכיון הציוני בירושלים, נמצאו רומן פנטסטי נוסף ופרקי זיכרונות. עוד מספריו: "בימים אלה", מאמרים (1941); "עולם המחר של אתמול, דו שיח על חירות האדם בזמננו" (1959). לזכר אשתו יצא הספר "חנה בן אשר, בסודו של חן, מכתבים ורשימות" (1966), שערך וכתב לו הקדמה מלכיאל סבלדי.

נגב, אילת. "לאן נעלם חיים בן אשר"? "ידיעות אחרונות". 8.3.1991. 39-40; שפירא, אניטה. "ברל" חלק ב'. תל אביב: עם עובד. 1980. 480-481, 488-489.
אלישע פורת

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בימים אלה, במאבק, החיל, וידויה של וירג'יניה, חנה בן אשר, בסודו של חן, מכתבים ורשימות, עולם המחר של אתמול, דו שיח על חירות האדם בזמננו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ברל, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

ארוטיקה, פורנוגרפיה

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
ברנר י''ח
טבנקין יצחק

תומכים ו/או מורי דרך
ברנר י''ח
טבנקין יצחק

עיר או ארץ מגורים
אילת
ישראל
קיבוץ גבעת ברנר
קיבוץ נצר סירני

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות