חזרה לדף התוצאות

בלומרט רות /// משוררת, סופרת ומתרגמת /// נולדה בחיפה, ישראל /// 1943 /// גיל: 80
כותב/ת הערך: מאירי גלעד

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons צילום: מוטי קיקיון

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
פנטזיה

תחומי יצירה

עריכה
פרוזה
שירה
תרגום

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

משוררת, סופרת ומתרגמת
נולדה, גדלה והתחנכה בחיפה. למדה בבית הספר היסודי ובתיכון "כל ישראל חברים״. למדה לתואר ראשון בביוכימיה ובמיקרוביולוגיה באוניברסיטת בר-אילן ולתואר שני בספרות עברית בסמינר התיאולוגי היהודי בניו יורק. ניהלה את הארכיון והמוזיאון לתיאטרון על שם ישראל גור בירושלים (1992-1984). היתה מבקרת בתוכנית הרדיו "חדש על המדף".
שני ספרי הפרוזה שלה יצאו לאור באותה שנה: "המלאך" (הקיבוץ המאוחד, 1984), ובו עשרה סיפורים קצרים, ו"הצריח", נובלה פנטסטית. האמן יגאל תומרקין ליווה את הנובלה בקולאז'ים ואת ספרי שירתה באיורים. שני הספרים כתובים בלשון גבוהה, לעיתים ארכאית. כמה מהסיפורים עוסקים בגלות היהודית בת-זמננו בארצות הברית, בהונגריה (בתקופת השואה), במרוקו, אך גם בספרד של תור הזהב. מוטיבים חוזרים הם העל-טבעי והסוריאליסטי, הקיימים בדרך כלל בהקשר היהודי. הם יוצרים לעתים עלילות חסידיות מודרניות, למשל תינוק בן כמה חודשים האומר דברי תורה (בסיפור ""המלאך"").
"טוב ורע" היה שירה הראשון שפורסם ("ידיעות אחרונות", 18.3.1983) והוא כונס בספרה "גולים על כוכב זר" (1991) בשם "היציאה מגן עדן". שירתה עוסקת בעיקר באהבה, במוות, בחולי, בכמיהה לגאולה אישית ובתפילה לאל. מוטיב מרכזי הוא המדע, והוא משולב לעיתים כמטפורה בהקשרים רגשיים. למשל, השיר "תורת היחסות" (שם) מדמה מערכת יחסים זוגית למערכת אסטרונומית, או השיר "גלי אהבה" הפותח את ספרה "מודע מזמן אחר" (1996), שמדמה את האהבה לפעילות סיסמית. הפואטיקה שלה פיגורטיבית, נטולת מבנים פורמליים ועושה שימוש במשחקי לשון, באירוניה, בהומור ובשיח עם מקורות היהדות והמיתולוגיה היוונית. ב-2014 חודשים ספורים לפני מותה, פרסמה בלומרט את קובץ השירים שמחה גדולה תפרוץ שם.
תרגמה מאנגלית פרוזה מאת אסתר קמרון (1987) ושירה מאת סמיואל טיילור קולרידג' (2001), ומרוסית את מיכאל גנדלב, גלי-דנה זינגר (2000, עם עוד מתרגמים) ואת יצירתו האפית של ויליאם בלייק ירושלים, האצלתו של הענק אלביון (2012). שירתה תורגמה לאנגלית ולצרפתית. ערכה עם דבורה גילולה את כתב העת "במה" (1996-1983) והיתה חברת מערכת כתב העת "דימוי" (2007-2000).
זכתה בפרס היצירה על שם ראש הממשלה לוי אשכול (1993) ובפרס קרן ירושלים לספרות יפה מיסודן של עיריית ירושלים והקרן לירושלים (1991).

זהבי, אלכס. "הוויית קאמפוסים והקשרים ספרותיים". "מעריב" ספרות. 11.12.1987. 3; זך, נתן. "האיש החי על כוכב". "ידיעות אחרונות" ספרות. 7.8.1992. 24; סערי, רמי. "ארבע נשים ואימת האהבה". "הארץ" תרבות וספרות. 7.3.1997. ד'2.

גלעד מאירי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

במה, גולים על כוכב זר, דימוי, המלאך, הצריח, חדש על המדף, ידיעות אחרונות, מודע מזמן אחר

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות, מעריב

תגיות חופשיות

גלות, חסידות, מדע, מחלה, מיתולוגיה, מיתולוגיה יוונית, סוריאליזם, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית
צרפתית

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת בר-אילן
הסמינר התיאולוגי היהודי בניו יורק

תחומי לימוד אקדמיים
ביוכימיה
מיקרוביולוגיה
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
גילולה דבורה
תומרקין יגאל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
41 (1984)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות