חזרה לדף התוצאות

באו יוסף (יוזף) /// סופר ומשורר /// נולד בקראקוב, פולין /// 19202002 /// גיל
כותב/ת הערך: זיידמן ענת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

פרוזה
ציור
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2018-08-01 00:00:00

סופר ומשורר
נולד בקראקוב. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נאלץ להפסיק את לימודיו ושהה עם משפחתו בגטו קראקוב, עד שנשלח למחנה פלאשוב, שם פגש את רבקה טננבאום ונשא אותה לאישה, בניגוד לאיסור מפורש של הגרמנים. חתונה זו הונצחה בסרטו של סטיבן שפילברג "רשימת שינדלר" כאשר את דמותו של באו גילם רמי הויברגר. בהמשך הוגלה למחנות אחרים, ובהם ברונליץ, מורביה, שהוא המחנה של אוסקר שינדלר, ושם נשאר עד השחרור (מאי 1945).
חייו ניצלו בזכות היותו אמן. הוא עבד במחנות כשרטט וכצייר שלטים בכתב גותי. היה חבר בארגון המאבק היהודי וזייף מסמכים ותעודות זהות, ובזכותו הצליחו רבים לברוח ולהינצל. על כך נודע מפי הניצולים עצמם, שכן באו בצניעותו מעולם לא הזכיר זאת. כישרונו בא לידי ביטוי גם בהמשך חייו בישראל, כאשר זייף במצוות המוסד את התעודות ששימשו את אלי כהן בשליחותו החשאית.
את ספרו הראשון "העולם ואני" כתב ואייר במחנה ריכוז. זהו ספר בגודל כף יד, ובו מאה ועשרה שירים ואחד-עשר איורים. השירים אינם מתייחסים למוראות המלחמה.
בתום המלחמה חזר לקראקוב וסיים את לימודיו באקדמיה לאמנויות בעיר ועבד עבור שלושה עיתונים פולניים כגרפיקאי, כמעצב וכקריקטוריסט. ב-1950 עלה עם אשתו ובתו לישראל וכאן נולדה בתם השנייה. עבד כגרפיקאי במכון ברנדוויין בחיפה, וב-1956 פתח סטודיו עצמאי בתל אביב, שבו צייר אנימציה וכותרות לסרטים ישראליים רבים בשנות השישים והשבעים (בהם: "קזבלן", "שמונה בעקבות אחד", "סאלח שבתי", "עמוד האש" ואחרים). היה חלוץ האנימציה בישראל וזכה בעיתונות לכינוי "וולט דיסני הישראלי".
היה חבר באגודת הציירים והפסלים בישראל, באגודת הסופרים, בהתאחדות הסופרים כותבי פולנית ובאיגוד הבמאים והתסריטאים בישראל. עבודותיו הוצגו בעשרות תערוכות, גם בארה"ב ובקנדה. בסטודיו שלו ברחוב ברדיצ'בסקי בתל אביב נמצא מוזיאון של עבודותיו וחדר קולנוע קטן שבו מוצגים סרטיו. את ספריו אייר בעצמו והוציאם לאור בהוצאה עצמית בשם "המנענע".
מספריו: "צילו של עובר אורח", שירים ומכתמים בהוצאה עצמית, בפולנית (1949); "ד"ש קר", ספרו הראשון שכתב בארץ בעברית, סיפורים, שירים ואיורים (המנורה, 1971); "משולש עגול", סיפורים, שירים ואיורים, בעברית, עם תיאורים פיוטיים של תל אביב ושל ארץ ישראל (1976); "שנות תרצ"ח", תיאור חייו בגטו ובמחנות הריכוז, בעברית (1982) תורגם לפולנית על ידי המחבר (1990) ויצא לאור גם באנגלית, בסינית ובספרדית; "ברית מילה", מילון עברי משעשע העוסק בהומור ובהיגיון שבשפה העברית עם 250 איורים (1987).
בשנת 2007 שודרה בתוכנית יומן כתבה שעסקה בחייו ובתרומתו של באו לשירותים החשאיים של מדינת ישראל. כתבה זו הייתה ראשונה בסדרה של כתבות ששודרו בכלי תקשורת מרכזיים ועסקו בפועלו של באו ובסיפור חייו. בשנת 2014 שודר הסרט רבקה ויוסף סיפור אהבה, שעסק בסיפור אהבתם של יוסף ורבקה באו.

קלינגר, נח. "הוצאה לאור של איש אחד". "ידיעות אחרונות". 12.3.1985. 11.

ענת זיידמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ברית מילה, ד"ש קר, העולם ואני, משולש עגול, סאלח שבתי, עמוד האש, צילו של עובר אורח, קזבלן, רשימת שינדלר, שמונה בעקבות אחד, שנות תרצ"ח

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

ציור, שואה (ביוגרפיה), שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

שפות תרגום
אנגלית
סינית
ספרדית
פולנית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות