חזרה לדף התוצאות

ארבל מיכל /// חוקרת ספרות /// נולדה בירושלים, ישראל /// 1955 /// גיל: 68
כותב/ת הערך: ויסמן ענת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

תחומי יצירה

עיון
עריכה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-01-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה בירושלים. למדה ספרות עברית ופילוסופיה לתואר ראשון, וספרות עברית לתואר שני ולתואר דוקטור באוניברסיטה העברית בירושלים. כתבה את עבודת הדוקטור, "סוף המעשה: על אופני הסיום ביצירותיו של ש"י עגנון" (2000), בהנחיית פרופ' גרשון שקד. לימדה ספרות בבית הספר "תיכון שליד האוניברסיטה" בירושלים, באוניברסיטה העברית, באוניברסיטת בן-גוריון, באוניברסיטת בר-אילן ובאוניברסיטת קיימברידג'. מ-2006 היא מלמדת בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב.
בספרה הראשון, "כתוב על עורו של הכלב: על תפיסת היצירה אצל ש"י עגנון" (2006), דנה במחשבת היצירה של עגנון ובסיפוריו שעניינם מעשה היצירה עצמו. היא מציבה את זיקת היסוד בין היצירה ובין הוויה של אובדן וחסר בשני הקשרים עיקריים: חורבנו ההיסטורי של העולם היהודי והמתח בין הכמיהה הרומנטית לערעור והספק המודרניסטי. ספרה "תם ונשלם? על דרכי הסיום בסיפורת" (2008) עוסק בסוגיית הסיום של סיפורים ורומנים, בסיום המסורתי ובקשיי סיגולו לספרות העברית המתחדשת (למשל אצל אברהם מאפו ומנדלי מוכר ספרים), ובאסטרטגיות של הסיום המודרניסטי והפוסט-מודרניסטי, מי"ח ברנר ועד אתגר קרת. כתבה גם את הפרק "לכתוב חילוניות: הספרות העברית המתחדשת ותהליכי החילון" בספר תהליכי חילון בתרבות היהודית (2012). היא פירסמה מאמרים בכתבי עת ובספרים על יצירותיהם של מנדלי מוכר ספרים, משה שמיר, עמוס עוז, אבא קובנר, אהרן אפלפלד ויואל הופמן. במאמריה היא קושרת את סוגיית הזהות הגברית והנשית ואת התמה של כוחות האהבה והיצירה בשאלות היסטוריוגרפיות ואידיאולוגיות.
בשנים האחרונות עסקה בסיפוריו של עגנון ובקשר שבין יצירות שכתב עגנון בתקופות שונות (כמו ״שבועת אמונים״ ו״בלבב ימים״).
ערכה את כתב העת "מחקרי ירושלים בספרות עברית" (עם אריאל הירשפלד ויהושע לוינסון, 2002) ואת הספר "עִתּוֹת של שינוי: ספרויות יהודיות בתקופה המודרנית, קובץ מאמרים לכבודו של דן מירון" (עם גידי נבו ומיכאל גלוזמן, 2008). מ-2009 היא עורכת את כתב העת "אות" עם מיכאל גלוזמן ואורי ש. כהן.

מרין, תמר. "מה עושה יצחק קומר כשהוא כותב על גבו של בלק 'כלב משוגע"'. "הארץ" תרבות וספרות. 27.11.2006. 13-12; קרפל, דליה. "חסמב"ה במערת המכפלה". "הארץ" מוסף. 31.5.2006.

ענת ויסמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אות, כתוב על עורו של הכלב: על תפיסת היצירה אצל ש"י עגנון, מחקרי ירושלים בספרות עברית, סוף המעשה: על אופני הסיום ביצירותיו של ש"י עגנון, עִתּוֹת של שינוי: ספרויות יהודיות בתקופה המודרנית, קובץ מאמרים לכבודו של דן מירון, תהליכיחילון בתרבות היהודית, תם ונשלם? על דרכי הסיום בסיפורת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

חילוניות, מודרניזם, פוסטמודרניזם

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית
פילוסופיה

בקשר ספרותי עם
גלוזמן מיכאל
הירשפלד אריאל
לוינסון יהושע
נבו גידי
שקד גרשון

תומכים ו/או מורי דרך
שקד גרשון

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
32 (1987)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות