חזרה לדף התוצאות

אלכסין (גוברמן) אנטולי /// סופר בשפה הרוסית /// נולד במוסקבה, רוסיה /// 1924 /// גיל: 99
כותב/ת הערך: זינגר נקודא

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר
מתח
סיפור קצר
רומן
שירת ילדים

תחומי יצירה

ספרות ילדים
פרוזה

שפות יצירה

רוסית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-07-01 00:00:00

סופר בשפה הרוסית
נולד במוסקבה. למד במכון האקדמי ללימודי המזרח. אחד הסופרים הפוריים והמפורסמים בתחום הספרות לילדים ולנוער בברית המועצות לשעבר, שם זכה בפרסים רבים, ובהם פרס המדינה – הפרס הממלכתי האידיאולוגי המרכזי שניתן לאנשי תרבות ומדע. בשנים 1970-1989 שימש מזכיר איגוד הסופרים של הרפובליקה הפדרלית של רוסיה. ספריו נפוצו במיליוני עותקים ותורגמו לעשרות שפות. מספרי הילדים שכתב: "שלושים ואחד יום" (1950), שירי נוער; "סאשה ושורה" (1956); "סיפורים עליזים" (1961); "קוליה כותב לאוליה, אוליה כותבת לקוליה" (1965); "אחי מנגן בקלרינט" (1968); "סיפור מפחיד נורא", תורגם לעברית על ידי דוידה קרול (1969), סיפור מתח על ילדים שמבקרים במקום ההתרחשות של סיפור מתח אחר יחד עם מחברו, סופר מפורסם; "הנפשות הפועלות והשחקנים" (1974), סיפור על תיאטרון ילדים, שעבורו זכה בעיטור הנס כריסטיאן אנדרסן; "עץ תפוחים בחצר" (1976); "שלשום ומחרתיים" (1977), סיפור על מנצח ומנחה של מקהלת ילדים; "בעיות עם הלב" (1979); "הבריאים והחולים" (1982); "סלחי לי, אמא!" (1989); מהמחזות: "תלמידי כיתה י'" (1974); "בואו נלך לקולנוע" (1977), ועוד.
יצירותיו הביאו לו פופולריות גדולה בזכות עלילותיהן הדרמטיות, שאמנם יש בהן גוון סנטימנטלי בולט, אך הן גדושות תובנות פסיכולוגיות משכנעות והומור דק. הסיפורים מסופרים לרוב בגוף ראשון ומתארים את ההתנגשות של ילדים או בני נוער עם עולמם של המבוגרים.
ב-1988 ראה אור הרומן "הצעצוע", שבו הוא מתאר את שנות הדיכוי הסטליניסטי. לאחר שעלה ארצה (1993), פירסם רומן למבוגרים בשם "סאגה על פבזנרים" (1994), שבו לראשונה פנה אל הנושא היהודי ותיאר את תולדותיה של משפחה יהודית סובייטית ענפה, וספר זיכרונות "כשאני מדפדף את השנים" (1997). סיפורו "הערבוּת", שנכתב בתל אביב ב-1993 ומתאר אפיזודה בחיי עולים חדשים, פורסם באנתולוגיה "רוחות הרפאים של ישראל" (2003).
ב-2003 יצאו לאור במוסקבה מבחר כתביו בתשעה כרכים.

אופק, אוריאל. "לקסיקון אופק לספרות ילדים" א'. תל אביב: כנרת, זמורה-ביתן. 1985. 44; לב ארי, שירי. "עוד לא צמח כאן דוסטויבסקי חדש". "הארץ" גלריה. 26.9.2001.

נקודא זינגר

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אחי מנגן בקלרינט, בואו נלך לקולנוע, בעיות עם הלב, הבריאים והחולים, הנפשות הפועלות והשחקנים, הצעצוע, כשאני מדפדף את השנים, סאגה על פבזנרים, סאשה ושורה, סיפור מפחיד נורא, סיפורים עליזים, סלחי לי, אמא!, עץ תפוחים בחצר, קוליה כותב לאוליה, אוליה כותבת לקוליה, רוחות הרפאים של ישראל, שלושים ואחד יום, שלשום ומחרתיים, תלמידי כיתה י'

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, לקסיקון אופק לספרות ילדים

תגיות חופשיות

יהדות רוסיה, ספרות פופולרית

מידע כללי

שפות תרגום
עברית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות