חזרה לדף התוצאות

אליגון עפרה /// סופרת /// נולדה בפולין /// 19212012 /// גיל
כותב/ת הערך: שרפ אוראל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

עיתונאות
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2018-07-01 00:00:00

סופרת
נולדה בפולין. ב-1933 עלתה לארץ עם משפחתה והתגוררה בתל אביב, שם חיה כל חייה מלבד כמה שנים שבהן חיה בטבריה עם בעלה השני, יאיר וובמן. שנים רבות שימשה כעיתונאית ב"דבר" וב"מעריב" וערכה את כתב העת "דבר" הפועלת. עסקה במגוון תחומים רחב: סיקור צבאי, סוגיות חברה וכלכלה, ראיונות עיתונאיים, פובליציסטיקה, אופנה ועוד. על עבודתה העיתונאית זכתה בפרס שלמה מרץ של מסדר ז'בוטינסקי (1969). ספרה הראשון, "מספר אחד נפגע", מגולל את סיפורו של הטייס ארנון לבנת שנפל עם מטוסו במלחמת ששת הימים. הספר ראה אור בהוצאת אל"ף ב-1970.
כתבה סיפורים קצרים רבים שהתפרסמו במוספים ספרותיים בעיתונות, חלקם קובצו בהמשך בספרים. לקט ראשון מסיפוריה ראה אור ב-1985 בהוצאת כנרת, תחת הכותרת "להוציא צליל מן החיים". לקט נוסף מסיפוריה הופיע ב-1996 ונקרא "צימוקים ושקדים מרים". ספרה האחרון, "כשאמא ואבא היו ילדים", שפורסם ב-2009 ונועד לילדים ונוער, זכה לביקורות חיוביות. המבקרים העלו על נס את יכולתה להעביר את האווירה התמימה והציורית ששררה בתל אביב של שנות החמישים והשישים של המאה העשרים, וכן את דרך העיצוב המשכנעת של הסיטואציות האנושיות המאפשרות הזדהות בקרב הקוראים, מבוגרים וצעירים כאחד. ככלל, כתיבתה קריאה וידידותית, נטולת יומרות ויוהרה, מה שמעניק לה חן של פשטות.
אליגון היתה פעילה בטיפוח התרבות היידית. לאורך כל השנים עמדה בקשר עם סופרי יידיש ואף תירגמה שירים משפה זו. בשנותיה האחרונות עמדה בראש קרן לקידום התרבות היידית. משנת 2014 הוצאת כנרת-זמורה-דביר בשיתוף פעולה עם מכון הקשרים, עם המחלקה לספרות עברית ועם בית-הספר לכתיבה של כנרת "המגרה" עורכים את תחרות הסיפור הקצר על שמה.

אטלס, יהודה. "סיפור מתדפק בדלת". "הארץ" ספרים. 8.4.2009. 42.

אוראל שרפ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דבר, דבר הפועלת, כשאמא ואבא היו ילדים, להוציא צליל מן החיים, מספר אחד נפגע, מעריב, צימוקים ושקדים מרים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

תרבות יידית

מידע כללי

עיר או ארץ מגורים
טבריה
ישראל
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
49 (1970)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות