חזרה לדף התוצאות

איצקוביץ' יניב /// סופר נולד והתחנך בראשון לציון /// נולד בראשון לציון, ישראל /// 1975 /// גיל: 49
כותב/ת הערך: בר-דוד אילן

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

זכויות היוצרים של התמונה

מתוך ויקיפדיה, רישיון Creative Commons, קרדיט: אריק סולטן כתר ספרים

ז'אנרים אופייניים

נובלה
רומן

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הקצרה
פרס עגנון
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול
פרס רמת גן

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

נעם קרון
תאריך עדכון אחרון: 12/2020

סופר
נולד והתחנך בראשון לציון. שירת בצה"ל כלוחם וקצין ביחידה מובחרת. חלק משירותו היה בשטחים ובלבנון. בעקבות אינתיפאדת אל-אקצה ושירות מילואים בעזה, חיבר יחד עם דוד זונשיין את "מכתב הלוחמים" (2002), שבו הודיעו על סירובם לשרת בשטחי יהודה שומרון וחבל עזה מטעמי מצפון. בעקבות זאת נכלא לחודש בכלא צבאי. למד בתוכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן באוניברסיטת תל אביב. בעל תואר שני בפילוסופיה (2003). שהה שנה באוניברסיטת אוקספורד. לימד בקורסי ההכנה לבחינה הפסיכומטרית וכשמונה שנים בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, שם כתב עבודת דוקטור בנושא יחסי הגומלין בין אתיקה לשפה בהגותו של לודוויג ויטגנשטיין. לאחר קבלת תואר דוקטור נסע לפוסט-דוקטורט באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. נשוי ומתגורר בתל אביב.
על הרומן הראשון שלו, "דופק" (הקיבוץ המאוחד, 2007), שיצא לאור בסדרת "ספ" בעריכתה של דנה אולמרט, זכה בפרס לספר ביכורים מטעם מוסף הספרים של עיתון "הארץ" (2007). זהו רומן ריאליסטי-חברתי העוקב אחר חייהם של יונתן ברגר ושל דודתו יהודית. הרומן מתאר את הקשיים של כל אחד מהם ושל דמויות נוספות הנאבקות להתאים עצמן לנורמות הישראליות, וחושף אגב כך את העיוות המובלע בהן. חיים וייס (2007) כתב כי "הרומן הוא מעין מסע אל תוככי הבורגנות הישראלית ה'נורמלית', השבעה… אל תוך תוכה של הבורגנות המגדירה עצמה כשמאלנית והומאנית אך למעשה, כפי שהיא מיוצגת ברומן, אין היא רואה ושומעת דבר לבד מאותן קלישאות נבובות ושקריות, שהיא מספרת לעצמה שוב ושוב". נקודת המבט ברומן היא אירונית וביקורתית, אך בכל זאת יש בה רוך וקרבה אינטימית, הנובעים מתוך רגישות למצוקותיהן של הדמויות. "דופק" תורגם לאיטלקית וראה אור באיטליה ב-2010. ספרו השני, "אדם וסופי" (2009), מספר את סיפורו של אדם שלוסר, צלם עיתונות, שמאושפז בתרדמת לאחר שנמצא ירוי ביפו. לצדו נמצאה גופתו של הרב זוהר מלאכי, חברו ועבריין לשעבר שחזר בתשובה. במסגרת החקירה המשטרתית נרקם רומן רחב יריעה, מרובה קולות ועלילות. כפי שציינה גם פאר פרידמן (2009), אלה אינם מתגבשים להפוך לאמירה ברורה דיה.
נובלה פרי עטו, "דיני ירושה", ראתה אור במסגרת אנתולוגיה של נובלות, "מאחורי הכסף יש סיפור" (2010). נובלה זו, הפותחת את האנתולוגיה ואף מעניקה לה את שמה, כתובה כדוח של שמאי מקרקעין.
זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול (2011). ב-2012 יצא לאור ספרו Wittgenstein's Ethical Thought, העוסק ביחסו המיוחד של לודוויג ויטגנשטיין לאתיקה. ב-2015 ראה אור ספרו תיקון אחר חצות שהספיק לזכות בפרס עגנון, פרס רמת גן, בפרס קרן הספר שזיכה אותו בתרגום לאנגלית, איטלקית וגרמנית והיה מועמד ברשימה הקצרה לפרס ספיר ב-2015. הוא יתורגם לצרפתית בהוצאת גאלימר היוקרתית בקרוב. איצקוביץ' יצא למסע בבלארוס לצורך כתיבת הספר המספר על בת שוחט שיוצאת לחפש את בעלה של אחותה שהותיר אותה עגונה באימפריה הרוסית של סוף המאה ה-19. הספר התקבל בביקורות מעורבות אך כל המבקרים והמבקרות שלו הסכימו שהוא נכתב בכישרון סיפורי רב. ב-2020 יצא לאור ספרו "אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו" בהוצאת כתר.
הרציג, חנה. "נפתוליה של מחאה". "אודיסאה" 15. אפריל 2012. 82-90; וייס, חיים. "לא מתעסקת בפוליטיקה". "הארץ" ספרים. 6.6.2007.; פרידמן, פאר. "בריכה רדודה שמתחזה לבריכה אולימפית". "טיים אאוט" תל אביב 329. 19.2.2009. 123.
אילן בר-דוד

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אדם וסופי, אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו, דופק, הארץ, מאחורי הכסף יש סיפור

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

אודיסאה, הארץ, טיים אאוט

תגיות חופשיות

ביקורת חברתית, ריאליזם

מידע כללי

שפות תרגום
איטלקית
אנגלית
גרמנית
צרפתית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת אוקספורד
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
פילוסופיה

בקשר ספרותי עם
אולמרט דנה

תחומי מחקר
פילוסופיה

עיר או ארץ מגורים
ישראל
תל אביב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
32 (2007)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות