חזרה לדף התוצאות

שריד יוסי /// סופר, משורר ופובליציסט /// נולד ברחובות, ישראל /// 19402015 /// גיל
כותב/ת הערך: סתר תמר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

אוטוביוגרפיה וממואר

תחומי יצירה

מסה
פרוזה
שירה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר, משורר ופובליציסט
נולד ברחובות. בעל תואר שני במדעי המדינה ובסוציולוגיה מבית הספר החדש למחקר חברתי בארצות הברית (New School of Social Research). היה חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, רצ ומרצ. כפוליטיקאי היה ידוע בעמדותיו השמאליות בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. בנוסף לתפקידים השונים שמילא בפוליטיקה הישראלית מאז היה בן עשרים וארבע, ובהם שר החינוך, היה מורה לאזרחות בקריית שמונה ובשדרות. מאז פרישתו מהכנסת החל לפרסם טורי דעה ב"הארץ". בשנים 2009-2007 כיהן כיו"ר פרס ספיר.
הוציא שישה ספרים: "פגישה במקום אחר: שירים" (מחברות לספרות, 1961), שראה אור בהיותו בן עשרים ואחת; "זה הניתוח שלי" (2004), אוטוביוגרפיה חושפנית שכתב בעקבות ניתוח להסרת גידול שפיר; "שירים: 2005-2003" (2005), שאותו ערך חוקר הספרות פרופ' דן מירון; "פפיצ'ק: הוא לא ידע את שמו" (2006), שבו גולל את סיפורו של פיטר גרינפלד-קליינמן, ניצול שואה שעונה על ידי מנגלה; "לפיכך נתכנסנו" (2008), שבו פרושים עשרים מונולוגים בדויים מפי עשרים דמויות, דמיוניות ולא-דמיוניות, המספרות על המתרחש במדינה בעשרים השנים הראשונות להקמתה; "שירים אחרי" (2010), קובץ שיריו השלישי שעוסק במוות, חרטה, חשבון נפש ופרֵדה.
ישראל זמורה, עורך הוצאת מחברות לספרות, שפירסמה את ספרו הראשון של שריד, כתב על כריכת הספר כך: "יוסף שריד הוא משורר עברי, בעל 'אני', בעל צביון אישי, בעל לשון עברית שיש לה דופק, שאינה בועטת במסורת, אם כי גם אינה משועבדת למסורת, ואדרבא – מחדשת חידושים, מרכיבה טעמים חדשים 'מודרניים"'. על "לפיכך נתכנסנו" כתב גבריאל מוקד ב-2008 ש"הוא מסמך ציבורי-פוליטי מהמעלה הראשונה" וש"יכולתו של שריד בתחום המסה האינטלקטואלית אינה נופלת אפילו ממיטב המסות של עמוס עוז וא"ב יהושע". שיריו של שריד פורסמו גם בכתבי עת שונים, ובהם "כיוונים חדשים", "משיב הרוח", "עלי שיח" ו"עכשיו".

בן-דור, צבי. "זמנים יהודיים: האוטוביוגרפיה כהיסטוריה של ה"עכשיו"". "תיאוריה וביקורת" 37. 2010. 320-328; בן-פורת, ישעיהו. "שיחות עם יוסי שריד". תל אביב: ספרית פועלים. 1997; מוקד, גבריאל. "קולות מאוצר הזיכרון של 'ישראל הקטנה"'. "הארץ" ספרים. 26.3.2008. 4.

תמר סתר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, זה הניתוח שלי, כיוונים חדשים, לפיכך נתכנסנו, משיב הרוח, עכשיו, עלי שיח, פגישה במקום אחר: שירים, פפיצ'ק: הוא לא ידע את שמו, שירים אחרי, שירים: 2005-2003

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, שיחות עם יוסי שריד, תיאוריה וביקורת

תגיות חופשיות

מחלה, שואה (נושא יצירה)

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

תחומי לימוד אקדמיים
מדעי המדינה
סוציולוגיה

בקשר ספרותי עם
זמורה ישראל
מירון דן

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
21 (1961)

רקע משפחתי

אביו של הסופר ישי שריד

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות