חזרה לדף התוצאות

שפירא רחל /// משוררת ופזמונאית /// נולדה בקיבוץ שפיים, ישראל /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: משעלי יעל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

פזמונאות
שירה

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

משוררת ופזמונאית
נולדה וחיה בקיבוץ שפיים. התפרסמה לראשונה ב-1967 בזכות שירה "מה אברך", שכתבה לזכרו של בן כיתתה שנפל במלחמת ששת הימים. השיר הולחן על ידי יאיר רוזנבלום ובוצע על ידי להקת חיל הים והסולנית רבקה זוהר. הוא נחשב לאחד משירי הזיכרון הידועים ביותר. ב-1999 קיבלה את פרס אקו"ם למפעל חיים בתחום הזמר העברי. ב-2011 זכתה בפרס מפעל חיים בפסטיבל "ימי זמר חולון".
פירסמה עשרות שירים ופזמונים, שהולחנו על ידי מלחינים ידועים ואף הודפסו באסופות כגון כמו צמח בר (1985) וחלק בעולם: מילים לשירים (1993). מפזמוניה המוכרים ביותר: "כמו צמח בר", "היי שקטה", "חומות חימר", "שיר של יום חולין", "חפץ חיים", "אדבר איתך" ו"כמו עשב בניסן". שיריה בוצעו על ידי זמרות ישראליות מרכזיות כדוגמת חוה אלברשטיין, אילנית, גלי עטרי, ירדנה ארזי, ריקי גל, מרגלית צנעני, סי היימן ועוד. אלבומיהן של אלברשטיין התבהרות (1978) ועטרי בראשית (1989) הוקדשו לשירי שפירא. חלק משיריה השתתפו בתחרויות זמר עבריות בשנות השבעים והשמונים. ב-2004 פירסמה את ספר השירה אדבר איתך.
ניתן לאפיין את שירתה בצניעות, עדינות תמטית וצורנית, פשטות ונגישות. אף שמרבית שיריה הנם שירי אהבה, זיקתם הפיגורטיבית לעולם הטבע וניכוסם על ידי התרבות בארץ מעגנים אותם במציאות הישראלית. שירתה מתאפיינת ביחסים מגדריים מסורתיים המציבים דמות אישה כנועה המסורה בכל מחיר לאהובה, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בדמות הדוברת בשיר "אדבר איתך". גם שירה "כמו צמח בר", העוסק בחריגותה של אישה בסדר החברתי, מתאר אישה המופיעה כ"צל חולף" ומסתיים בוויתורה על הניסיון להשתייך לעולם. ההשלמה והקבלה של הגורל הנשי מופיעות גם בשירה "היי שקטה", במסגרתו הדוברת מזמינה אישה המצויה בסבל רב לראות כיצד צרותיה "מתגבשות ליופי". עם זאת, ניתן לטעון כי שירתה מציבה במרכז את החוויה הנשית ומאירה אותה באור ביקורתי, ואף מציעה סולידריות נשית המאפשרת לראות בפגיעות עצמה סוג של כוח.

אגוזי, שירלי. "שירים חפוצים". "הארץ" ספרים. 13.10.2004. 10; אלברשטיין, חוה. "התבהרות חלקית: ריאיון עם רחל שפירא". "ידיעות אחרונות" זמנים מודרניים. 26.6.1985. 7.

יעל משעלי

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

הערך באתר פרויקט בן יהודה

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

טבע, מגדר, שירה מולחנת, שכול

מידע כללי

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
40 (1985)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות