חזרה לדף התוצאות

שפירא בת שבע /// סופרת, מתרגמת ועורכת /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1945 /// גיל: 79
כותב/ת הערך:

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן
שירת ילדים

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עריכה
פרוזה
תרגום

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת, מתרגמת ועורכת
נולדה בתל אביב וגדלה בגבעתיים. למדה פילוסופיה ומוזיקה באוניברסיטת תל אביב והשלימה את הדוקטורט שלה בפילוסופיה ומוזיקה באוניברסיטת חיפה. לימדה מוזיקה במסגרות שונות וניהלה את מרכז קלור למוזיקה בגליל העליון. פירסמה מאמרי ביקורת בנושא מוזיקה ופילוסופיה של המוזיקה בכתב העת "סטודיו". ב-2003 הקימה את כתב העת "תו+" למוזיקה אמנויות וחברה, המלווה בתקליטורים ובקונצרטים, שאותו היא עורכת ומוציאה לאור עד היום. מלבד עיסוקי הכתיבה מטפלת בפסיכותרפיה ומוזיקה.
ספרה הראשון, "השמים בעצם נוגעים באדמה" (תמוז, 1993), הוא ספר שירי ילדים המלווה באיורים מעשה ידיה. מלבדו יצאו לאור עוד חמישה ספרי ילדים. פירסמה ארבעה ספרים למבוגרים: "ימים תמים" (שוקן, 1995) הוא רומן הכתוב בפרוזה שירית ובזרם התודעה ומתאר את חייה של גיבורה מרגע פקיחת עיניה כתינוקת ועד התבגרותה. הזיכרון האחרון המתואר בספר הוא בעצם אותו הזיכרון הפותח אותו, ובו מתוארת הגיבורה כתינוקת המביטה בשחר העולה, דרך סורגי מיטת התינוקת. "חיי סופיה או החתולה הסמויה מן העין" (1998) הוא "פרקי התבוננות" בחייה של חתולה. בשני הספרים האלה מאופיינת כתיבתה של שפירא בתנועתיות הרבה שבה. הכתיבה מתוך זרם התודעה יוצרת תחושה שהכול זורם, מרפרף.
שני ספריה האחרונים הם קובצי שירה: "והלא העור הזה" (2006) ו"מסעות אורידיקה" (גירסת כיסוי)" (2009). "מסעות אורידיקה" הוא ספר שירים העוסק בדמותה של אורידיקה המחכה לאורפיאוס. אך למעשה, זהו ספר שירים העוסק בדמותן של כל הנשים המחכות לאהובן. נקודת המבט של שפירא, הן בשירתה והן בפרוזה שלה, מעוררת מחשבה בעיקר בשל הניסיון שלה להשמיע את קולם של מי שאנו לא מייחסים להם כל קול מובן, ובתוך כך ליצור תחושה של הזרה אצל הקורא.

גרבוז, יאיר. "ניסיון עיקש להשביע את הייאוש". "גג" 21. 2009. 67-64; מירן, ראובן. "עולמה של סופיה". "הארץ" ספרים. 11.3.1998. 6.

אלירז שור

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

השמים בעצם נוגעים באדמה, והלא העור הזה, חיי סופיה או החתולה הסמויה מן העין, ימים תמים, מסעות אורידיקה, מסעות אורידיקה (גירסת כיסוי), סטודיו, תו+

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

גג, הארץ

תגיות חופשיות

זרם התודעה, מיתולוגיה, מיתולוגיה יוונית

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת חיפה
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
מוזיקה
פילוסופיה

עיר או ארץ מגורים
גבעתיים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
35 (1980)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות