חזרה לדף התוצאות

שמרוק חנא /// חוקר ספרות ותרבות יידיש /// נולד בורשה, פולין /// 19211997 /// גיל
כותב/ת הערך: דינס עופר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

פרסים

פרס ישראל

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

חוקר ספרות ותרבות יידיש
נולד בוורשה. למד בחדר מתוקן ובתיכון יהודי-פולני. ב-1938 החל בלימודי היסטוריה וספרות באוניברסיטת ורשה. עם פרוץ מלחמת העולם נמלט לשטחי ברית המועצות, שהה תקופה קצרה בלבוב, שם למד הוראת יידיש. מאוחר יותר שימש כמפקח על בתי יתומים לפליטים מפולין. ב-1949, לאחר תקופה קצרה במחנות העקורים, שם שימש כמורה, עלה ארצה. למד באוניברסיטה העברית בירושלים, היה מתלמידיו של דב סדן וב-1961 קיבל תואר דוקטור בהיסטוריה של עם ישראל. ב-1986 נבחר לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וב-1996 היה חתן פרס ישראל.
עסק במחקר ספרות ותרבות יידיש מימי הביניים ועד העת החדשה, על הקשריה הרב-תרבותיים והרב-לשוניים. בין השאר כתב מבואות היסטוריים לספרות יידיש ("ספרות יידיש – פרקים לתולדותיה", 1978; "ספרות יידיש בפולין", 1981), ערך את כתביו העבריים של שלום עליכם ("שלום עליכם כתבים עבריים", 1977), וכן היה שותף לעריכת אנתולוגיה של שירת יידיש בהוצאת פינגווין (The Penguin Book of Modern Yiddish Verse, 1987).
יזם מפעלים תרבותיים, ובהם את פרסום הסדרה האקדמית של ספרות יידיש בהוצאת מאגנס, וכן פעל לפרסום יצירתו המאוחרת של בשביס-זינגר במקורה היידי.
בשנותיו האחרונות היה מחלוצי הוראת "ספרות יידיש בפולין", תירגם סופרי יידיש לפולנית ופירסם בפולנית חיבורים פופולריים על ספרות יידיש. נפטר בוורשה ונקבר שם בבית הקברות היהודי.

ברטל, ישראל. "ספרות יידיש בסבך של מגעים – ריאיון עם פרופ' חנא שמרוק". "הקריאה לנביא, מחקרי היסטוריה וספרות". ירושלים: מרכז שז"ר. 1999. 11-18; —. "מן השוק לאקדמיה – מפעלו המדעי של חנא שמרוק". "לזכרו של חנא שמרוק: דברים שנאמרו במלאת שלושים למותו". ירושלים. 1998. 26-17; טורניאנסקי, חוה. "חנא שמרוק לזכרו". "חוליות: דפים למחקר ספרות יידיש ותרבותה" 4. 1997. 9-10.

עופר דינס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ספרות יידיש בפולין, ספרות יידיש – פרקים לתולדותיה, שלום עליכם כתבים עבריים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הקריאה לנביא, מחקרי היסטוריה וספרות, חוליות : דפים למחקר ספרות יידיש ותרבותה, לזכרו של חנא שמרוק: דברים שנאמרו במלאת שלושים למותו

תגיות חופשיות

ספרות יידיש

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת ורשה
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה של עם ישראל
ספרות

בקשר ספרותי עם
סדן דב

תומכים ו/או מורי דרך
סדן דב

תחומי מחקר
ספרות
תרבות

עיר או ארץ מגורים
גליציה
ישראל
לבוב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות