חזרה לדף התוצאות

שלו מיכל /// סופרת /// נולדה בארה"ב /// 1962 /// גיל: 62
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת
נולדה בארצות הברית לאם אמריקנית ולאב ישראלי. כשהיתה בת שנה עלתה המשפחה לישראל והשתקעה בקריית אונו. למדה משפטים באוניברסיטת תל אביב ועבדה כעורכת-דין בניו יורק ובתל אביב. במקביל פירסמה סיפורים רומנטיים בשבועון "לאשה" (1995-1994). אמה, שגדלה על ברכי התרבות האמריקנית, היתה ערה לפוטנציאל הגלום בסיפורים רומנטיים, ועודדה אותה לכתוב רומן בז'אנר זה. היא כתבה שני ספרים, "ניקול" ו"קייט", וחתמה עליהם בשם בדוי, אליזבת סאנדס. הספרים היו מיועדים למכירה בארצות הברית, אך ראו אור גם בעברית (1996).
העיסוק בכתיבה קסם לשלו יותר מעריכת-דין, והיא החליטה להתמסר לו. עוד באותה שנה פירסמה ספר שלישי, הפעם בשמה. הספר, מלאכי עליון (זמורה-ביתן, 1996), מתרחש על רקע ההווי הישראלי ומגולל פרשת אהבים בין טייס קרב למוזיקאית יפה, עולה חדשה מרוסיה. הוא היה לרב-מכר וביסס את מעמדה של המחברת בין הסופרים הנמכרים ביותר בישראל.
הצלחתה המסחרית של שלו עמדה בניגוד מוחלט למעמדה בקהילה הספרותית, שבה זכתה ליחס צונן. מפנה מסוים בגישה לספריה חל אחרי פרסומו של הספר "שבועת רחל" (1997), שבו השתלבו שני סיפורי אהבה: האחד מתרחש בימינו, והאחר בארץ ישראל של שנות העשרים והשלושים. גם ספר זה זכה להצלחה רבה מאוד, והמבקרים הסכימו שהושקע בו מאמץ מחקרי המקנה לו ממד של עומק מעבר לסיפור הרומנטי. בעקבות "שבועת רחל" פירסמה שלו עוד שני רומנים מצליחים, שנכתבו כסאגות משפחתיות רחבות יריעה: "מאה חורפים" (2001) ו"רחמים" (2005). אחריהם כתבה רומן קאמרי יותר, "הזדמנות למשהו טוב" (2008), המגולל סיפור אהבה בין אישה שאיבדה את בעלה לעובד זר שאימת הגירוש מן "הארץ" מרחפת מעל ראשו. פירסמה שלושה ספרי ילדים בשנים 2009-2008, וב-2010 יצא ספרה "ממערב לירח". אמה, רייצ'ל שלו, היא עורכת ספריה.
דמויותיה גזורות על פי המקובל בספרות הרומנטית. הגיבורים הם נאים, עזי לב ורגשיים מאוד. גם העלילות שהיא טווה ממוקדות בסוגיות האהבה והזוגיות. עם זאת, הן נקיות מן המתקתקות, המלאכותיות והניתוק מהמציאות העכשווית המאפיינים רומנים רומנטיים. ספריה של שלו מכילים חומרים ריאליסטיים מאוד, בתוספת ערך היסטורי, ולפעמים גם אידיאולוגי. ספריה הם רבי-מכר ורובם נמכרו בלפחות חמישים אלף עותקים, מספר אסטרונומי לשוק הספרים הישראלי ההולך ומצטמצם משנה לשנה. ספרה האחרון עד כה הוא סדקים בזהב (2018).

ליבנה, נרי. "החיים מחוץ לקאנון". "הארץ" מוסף. 12.10.2001; נגיד, חיים. "איך היא עושה את זה". "ידיעות אחרונות" תרבות, ספרות אמנות. 15.6.2001. 28-27.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הזדמנות למשהו טוב, לאשה, מאה חורפים, ממערב לירח, ניקול, קייט, רחמים, שבועת רחל

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, ידיעות אחרונות

תגיות חופשיות

ספרות פופולרית

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
משפטים

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב
ישראל
ניו יורק
קריית אונו

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (1996)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

וידאו

מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות