חזרה לדף התוצאות

שי אהרון /// סופר, ביוגרף והיסטוריון של המזרח הרחוק /// נולד בירושלים, ישראל /// 1942 /// גיל: 82
כותב/ת הערך: פורת אלישע

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר, ביוגרף והיסטוריון של המזרח הרחוק
נולד בירושלים למשפחה ספרדית, יוצאת הבלקן, שהתיישבה בירושלים באמצע המאה התשע-עשרה. קרוי על שם אחד מסביו, ושם משפחתו הוא צירוף של שמות שתי משפחות נכבדות בעדה הספרדית, שמחה ויהושע. למד בגימנסיה העברית והיה פעיל בתנועת "הצופים".
פרסומי בוסר פרי עטו ראו אור בעיתונות התנועה. הצטרף לקיבוץ חצרים. סין ותולדותיה משכו אותו מצעירותו, ובעיקר "הדרך השלישית" להגשמת הסוציאליזם. לאחר שעזב את הקיבוץ נסע לארצות הברית ללמוד היסטוריה של המזרח בקולג' אמריקני. חזר ארצה והחל ללמוד בחוגים להיסטוריה ולפילוסופיה של האוניברסיטה העברית בירושלים, שם השלים תואר ראשון (1964), למד סינית והמשיך לתואר השני (1969).
שי זכה במלגה מהמועצה הבריטית לתרבות ויצא לאוקספורד ב-1969 עם משפחתו להשלמת הדוקטורט. למד בקולג' סנט אנתוני וסיים את לימודיו ב-1972, ומאז הפכה ההיסטוריה של סין לעיסוק חייו האקדמי והספרותי. עם שובו ארצה הצטרף לאוניברסיטת תל אביב. הוא ממקימי החוג ללימודי המזרח הרחוק באוניברסיטת תל אביב (1995), מילא בה תפקידים בכירים ואף כיהן כסגן הרקטור. בין השנים 2015-2010 כיהן כרקטור האוניברסיטה. פירסם עשרות מאמרים בבמות רבות. Origins of the war in the East: Britain, China and Japan 1937-39, ספרו המחקרי הראשון, ראה אור באנגליה (1976). ספרי עיון נוספים: "ממלחמת האופיום עד יורשי מאו, סין בזירה הבינלאומית" (1981); "סין במאה העשרים" (1998); Sino-Israeli relations (2009).
הוא ממחדשי הז'אנר של הרומן ההיסטורי-ביוגרפי בעברית, ברוח מסורת ההיסטוריונים האנגלים, המשלבים מחקר וסיפורת. הרומן הראשון שלו, "בנהזר" (עם עובד, 1990), זכה לתפוצה רחבה ולביקורות אוהדות. בעקבותיו כתב שני רומנים היסטוריים נוספים באותו ז'אנר: "מאנו, היא קראה לו", רומן היסטורי ביוגרפי (1997); ו"ג'אנג שואה-ליאנג, הגנרל שלא נלחם", רומן היסטורי ביוגרפי (2008). קטעים מספריו תורגמו גם לסינית. שי נמנה גם עם הפעילים בחקר הלדינו, ועסק בגורלה הטרגי של קהילת יהודי יאנינה שבצפון יוון.

אדמון תלמה. "סין, החמצה ישראלית". "מעריב" סופשבוע. 8.6.1990. 48-46, 58; דאור, דן. "קמיקזה עם לב יהודי". "דבר". 11.6.1990. 9; סמל, נאוה. "למי היא קראה מאנו". "הארץ" ספרים. 19.11.1997. 6; צור, יגאל. "זר ומוזר". "על המשמר". 20.7.1990. 21.

אלישע פורת

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בנהזר, ג'אנג שואה-ליאנג, הגנרל שלא נלחם, מאנו, היא קראה לו, ממלחמת האופיום עד יורשי מאו, סין בזירה הבינלאומית, סין במאה העשרים

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

דבר, הארץ, מעריב, על המשמר

תגיות חופשיות

לדינו

מידע כללי

שפות תרגום
סינית

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת אוקספורד
האוניברסיטה העברית בירושלים
הגימנסיה העברית רחביה בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
היסטוריה
היסטוריה של המזרח הרחוק
לימודי מזרח אסיה
פילוסופיה

תחומי מחקר
היסטוריה

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

רקע משפחתי

רומן|רומן היסטורי|ביוגרפיה

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות