חזרה לדף התוצאות

שיר (שיינמן) סמדר /// סופרת, עיתונאית, מתרגמת ופזמונאית /// נולדה בתל אביב, ישראל /// 1957 /// גיל: 66
כותב/ת הערך: ז'קונט אמנון

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

פזמון
רומן

תחומי יצירה

ספרות ילדים
עיתונאות
פזמונאות
פרוזה
תרגום

פרסים

פרס אקו"ם

שפות יצירה

אנגלית
עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת, עיתונאית, מתרגמת ופזמונאית
נולדה בתל אביב. למדה בתיכון הדתי "צייטלין" בתל אביב, וסיימה לימודי ספרות ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. את קריירת הכתיבה שלה החלה בגיל חמש, בכתיבת קטעים מחורזים, ובגיל שמונה כבר שימשה ככתבת צעירה בשבועון הילדים "הארץ" שלנו. אחר כך כתבה ב"מעריב" "לנוער". ספר השירים הראשון שלה, "מונולוגים של נערה" (אלף, 1973), יצא לאור כשהיתה בת שש-עשרה. באותה תקופה אימצה לעצמה את שם העט סמדר שיר, כדי שבבית הספר לא ייוודע שהיא כותבת לעיתונים חילוניים.
היא אם לשישה ילדים. במהלך גידולם החלה לכתוב ספרים וסדרות לילדים, והפכה לאחת מסופרות הילדים המצליחות בישראל. בשנים 1991-1982 שהו שיר ובני משפחתה בארצות הברית, שם פירסמה שבעה ספרים באנגלית ואת "ספר השמות העבריים לילדים יהודים אמריקניים". כתבה כשלוש מאות וחמישים ספרי ילדים ונוער וכן עשרות קלטות וידיאו לילדים ("טיף וטף", "חיבוקי", "בלי חיתולים" ועוד), תירגמה ספרי ילדים מאנגלית לעברית וכתבה מאות פזמונים, בין השאר בתחום הזמר הים-תיכוני.
בשלהי שנות התשעים של המאה העשרים החלה לפרסם רומנים למבוגרים, שכולם ראו אור בהוצאת ידיעות אחרונות. הראשון שבהם – "מגירות אהבה נעולות" (1998), מגולל את סיפורה של אישה המקווה לבנות חיים עם גבר שבו התאהבה, כאשר גבר אחר, שהכירה בעבר, שב אל חייה ומאלץ אותה "לפתוח את המגירות" שכבר נעלה ולהתמודד עם תוכנן. ספרה הבא, "כתם לידה" (2001), עוסק בנערה צעירה היולדת תינוק כתוצאה מאונס ומוסרת אותו לאימוץ. שמונה-עשרה שנה אחר כך היא מחליטה להגיש תלונה נגד האנס וגם לצאת למסע חיפושים אחרי בנה, שכל הזכור לה ממנו הוא "כתם לידה" קטן, בגודל של כפתור, שהיה טבוע על חזהו.
שנה אחרי "כתם לידה" ראה אור ספרה "רומן אמיתי" (2002), ובו נודע לאם צעירה שבנה הקטן זקוק להשתלת כליה. היא מגלה לבעלה שהילד הוא פרי אהבתה האסורה לגבר ערבי, ופותחת בחיפוש אחר אביו של התינוק, בעוד המחלה הולכת ומכלה את בנה. ספרה "אין בעולם אהבה כמו" ראה אור ב-2003. במרכזו בני זוג הבוחרים באם פונדקאית מארצות הברית. האם ההרה מגיעה מארצות הברית לביקור בארץ, יחד עם ילדתה הקטנה. כשהילדה נהרגת בפיגוע האם נעלמת, ומאותו רגע עומד גם ספר זה בסימן של מסע חיפושים, שהזוג מנהל אחרי הפונדקאית.
"הגבר שלך" (2005) מגולל את סיפורה של אשת עסקים מצליחה המתאהבת בזמר מזרחי. מערכת היחסים שלהם מכילה תככים וסודות, תחרות ותשוקה. "גיבורה במילים" (2007) מעוגן במלחמת לבנון השנייה, כאשר גיבורת הספר משדרת ברדיו תוכניות ייעוץ והפעלה לילדים שבמקלטים, מארחת בביתה פליטים מהצפון ובחדרי חדרים מתפרקת מרוב דאגה לבתה הבכורה, שבחזית. "עד סוף הים" (2008) משרטט את הנוף האנושי של תל אביב העכשווית באמצעות ארבעה אנשים שאין ביניהם כל קשר, פרט לכך שכולם מתכוננים לחגיגות המאה של העיר העברית הראשונה.
כתיבתה מתאפיינת בקריאות בולטת. ספריה היו רבי-מכר, וחלקם נבחרו למצעד הספרים השנתי. ב-2007 זכתה בפרס אקו"ם על ספרה "העשירי", וב-2008 קיבלה את אות אשת העיר תל אביב. פרסמה את רב המכר אמא, תחייכי (2013) המבוסס על משבר אישי שחוותה בחייה.

אלבוים, אתי. "מכונת כתיבה". "מקור ראשון" דיוקן. 11.4.2008. 30-28, 32; עזגד, יבשם. "החיים כזינוק מוות". "הארץ" ספרים. 3.3.1993. 12.

אמנון ז'קונט

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אין בעולם אהבה כמו, בלי חיתולים, גיבורה במילים, הארץ שלנו, הגבר שלך, העשירי, חיבוקי, טיף וטף, כתם לידה, לנוער, מגירות אהבה נעולות, מונולוגים של נערה, מעריב, ספר השמות העבריים לילדים יהודים אמריקניים, עד סוף הים, רומן אמיתי

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מקור ראשון

תגיות חופשיות

מחלה, מלחמה, ספרות פופולרית, פגיעה מינית

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
פילוסופיה

עיר או ארץ מגורים
ארה"ב

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
18 (1975)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות