חזרה לדף התוצאות

שיפמן סמדר /// חוקרת ספרות /// נולדה בישראל /// 1952 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: סתיו שירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

חוקרת ספרות
נולדה בישראל. כתבה את עבודת המאסטר שלה על התיאוריה של הקומדיה בחוג לתורת הספרות הכללית באוניברסיטת תל אביב (1979). באותו חוג כתבה גם עבודת דוקטור על הסופר האמריקני ויליאם פוקנר, בהדרכתו של פרופ' מנחם ברינקר (1987). מרצה בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, שבו היא מלמדת ספרות עברית ואמריקנית. תירגמה לעברית את ספרו של הסופר הקנדי דון האנה, "הבתולות החכמות והטיפשות" (2002).
ספרה "טביעת אצבעו של המחבר: העולמות הפואטיים של פוקנר, המינגווי ומאיר שלו" (הקיבוץ המאוחד, 1999) מבקש להצביע על הרכיבים ה"קבועים" ועל גבולות המתאר של סופרים שונים ומובחנים אלה, בעידן של קריאה החותרת תחת מושגי הסובייקטיביות של היוצר הספרותי. ספרה "דברים שרואים מכאן: דויד גרוסמן, אורלי קסטל-בלום ומאיר שלו" (2007) עוסק בספרות הישראלית של שנות השמונים והתשעים ובייחודם של המאפיינים הפוסט-מודרניים של ספרות זו לעומת הפוסט-מודרניזם האירופי והאמריקני. הטענה העיקרית בספר היא שהספרות הישראלית עסוקה בייצורם של נרטיבים ומשמעויות, ולכן אינה יכולה להרשות לעצמה את פירוק הסובייקט והמשמעות המאפיין את הפוסט-מודרניזם האירופי והאמריקני.
מאמריה בכתבי עת אקדמיים נוגעים במגוון רחב של יוצרים מודרניים, ישראלים ואמריקנים. היא פירסמה מאמרים בעברית ובאנגלית על שירתו של אמיר גלבע ועל שירת אברהם בן יצחק; על ארנסט המינגווי וטוני מוריסון; על אהרן אפלפלד, יהושע קנז, יואל הופמן ואחרים. מאמריה על אורלי קסטל-בלום, צרויה שלו ויהודית קציר עוסקים ביצירתן של סופרות ישראליות עכשוויות אלה על בסיס תיאוריות פמיניסטיות בנות זמננו. ספרה האחרון עד כה הוא שפוטה ונשפטת: דמות האם בסיפורת העברית במפנה האלף (2017).

לעאל, איריס. "מסע זוחל ומשפיל לישועה הנוראה". "הארץ" ספרים. 5.3.2003. 6; סגל, אייל. "ללכוד את 'טביעת האצבע' של הסופר". "הארץ" תרבות וספרות. 19.3.1999. ב'14; ריקין, אירי. "החיים האומללים ותו לא". "מעריב" מוסף שבת – ספרות וספרים. 24.1.2003. 26.

שירה סתיו

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

דברים שרואים מכאן: דויד גרוסמן, אורלי קסטל-בלום ומאיר שלו, הבתולות החכמות והטיפשות, טביעת אצבעו של המחבר: העולמות הפואטיים של פוקנר, המינגווי ומאיר שלו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

מגדר, ספרות אמריקנית, פוסטמודרניזם, פמיניזם

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
תורת הספרות

בקשר ספרותי עם
ברינקר מנחם

תומכים ו/או מורי דרך
ברינקר מנחם

תחומי מחקר
ספרות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
27 (1979)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *