חזרה לדף התוצאות

שיף אגור /// קולנוען, סופר ומאייר /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1955 /// גיל: 68
כותב/ת הערך: אלדר אסנת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

איור
בימוי
פרוזה
תסריטאות

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

תמר סתר
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

קולנוען, סופר ומאייר
בנו של העיתונאי והסופר מידד שיף. נולד בתל אביב, ושם התחנך. בשנים 19781981 למד אנימציה וקולנוע ב-St. Martin's School of Art בלונדון. בשנים 19831985 למד באקדמיה המלכותית לאמנויות Rijks Akademie באמסטרדם, והתמחה בטכניקות של איור והדפס. מרצה בכיר במחלקה לאמנויות המסך ב"בצלאל", האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים.
את דרכו האמנותית החל בקולנוע, ביצירת סרטים קצרים בטכניקות מעורבות. סרטו הקצר Leon's Birthday זכה בפרס "דרקון הכסף" של פסטיבל קראקוב ב-1981. ב-1997 יצר סרט באורך מלא, "ז'נטילה", שזכה בפרס הצטיינות בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה.
ב-1995 יצא לאור ספרו הראשון, קובץ הסיפורים "חיות מתות ומזג אוויר" בסדרת "צד התפר" (כתר). הספר זכה בפרס "כתרדיסקונט". ב-2000 יצא לאור קובץ סיפוריו השני, "סיפורים לנסיעות קצרות". הוא כולל סיפורים קצרים וקצרצרים, עשירים מבחינה עלילתית, הממקמים את גיבוריו במקומות פרוזאיים, המאופיינים באווירה מנוכרת ומתוחה, המבליטה את זהותם הישראלית.
בעשור הראשון של המאה העשרים ואחת עבר לכתיבת רומנים: "הרגלים רעים" (2004); "מה שרציתם" (2007); ו"בחול" (2010). ב-2010 קיבל את פרס ראש הממשלה לספרות.
כתיבתו מברקית, כמעט תסריטאית. לשון דמויותיו היא יומיומית וההוויה שבה מתרחשות העלילות גדושה במצבים קומיים ואבסורדיים. אולם לצד הקלילות, המתח והקריאה הסוחפת מסתתרת רגישות רבה למצבן של הדמויות ולמהלך חייהן. הוא מטפל בדמויותיו בעדינות וביד זהירה. הוא מעצב אותן באמצעות קווים דקים וחלקיים: רסיסי חלומות, שברי זיכרונות, נימות קול וקטעי תיאורים חיצוניים, וחושף טפח אחר טפח מעולמן הפנימי, העמוק והסבוך. ספרו האחרון עד כה הוא אלמוניות (2017) שבמרכזו שני סופרים חטופים שנחטפו מבית מלון במרוקו שאליו הגיעו במסגרת השתתפותם בפסטיבל סופרים. ברומן זה, המלא בהומור כמו שאר יצירותיו, שיף "סוגר חשבון" עם עולם הספרות שמעלה על נס את הסופרים המפורסמים ומשכיח את סופרי השוליים.

גור, בתיה. "האב, הבן ואנאבל". "הארץ" תרבות וספרות. 25.2.2005. ה'2; גלסנר, אריק. "קרנבל מלנכולי". "מעריב" ספרות וספרים. 4.5.2007. 28; דרור, איתי. "ארוחת בוקר של סוכן חשאי". "מאזניים" ע' (3). 1995. 51-52.

אסנת אלדר

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

בחול, הרגלים רעים, ז'נטילה, חיות מתות ומזג אוויר, מה שרציתם, סיפורים לנסיעות קצרות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מאזניים, מעריב

תגיות חופשיות

אבסורד, ניכור

מידע כללי

תחומי לימוד אקדמיים
איור
אנימציה
קולנוע

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
40 (1995)

רקע משפחתי

בנו של הסופר מידד שיף

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  נגישות