חזרה לדף התוצאות

שוייצר ארז /// סופר, עורך ומבקר /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1966 /// גיל: 57
כותב/ת הערך: קורמן נירית

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

ביקורת
עריכה
פרוזה

פרסים

פרס משרד התרבות לספרי ביכורים

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר, עורך ומבקר
נולד בתל אביב. אוטודידקט. ממייסדי להקת הרוק "דורלקס סדלקס", מהוותיקות שבלהקות הרוק האלטרנטיבי בישראל. פעל בלהקה בשנים 1989-1986, שבהן היא עמדה על קו התפר שבין מוזיקה למיצג, בדקה אפשרויות של שילוב מחאה חברתית וקיומית זו בזו וזכתה למעמד פולחני.
מ-1996 כותב בעיתון "הארץ" ביקורות על מוזיקה, ספרות, אמנות ומחול. במסגרת זו פעל לקידום המוזיקה הערבית הקלאסית והמוזיקה של היהודים יוצאי ארצות האסלאם בישראל. כמו כן פירסם רשימות ביקורת בכתב העת "סטודיו" ובבמות נוספות. ב-2010 התחיל לפרסם את הטור השבועי "דברים שבשירה" במוסף "ספרים" של "הארץ".
בשנים 2004-1997 ערך את כתב העת "המעורר" עם דביר אינטרטור. "המעורר" היה תופעה ייחודית בתקופה שבה כמעט לא ראו אור כתבי עת חדשים לספרות בישראל. ב"המעורר" נדפסו תרגומי שירה ופרוזה פרי עטו. בין השאר ליצירות סמואל בקט, גרטרוד שטיין, צ'רלס בוקובסקי ודניס ג'ונסון. תירגם את ספר המדע הבדיוני "וורט" מאת ג'ף נון (1997).
ספרו "עבור את האלפים, אבשלום", יצא ב-2007 (עם עובד) וזיכה אותו בפרס משרד החינוך לספר ביכורים. זהו רומן לא שגרתי בנוף הספרות הישראלית. הדמויות בו הן בעלות תודעה מפותחת ושדה התייחסויות אינטלקטואלי רחב. רבות מהן מעלות שאלות פילוסופיות קיומיות עקרוניות; כאלה הנוגעות לאמנות, דת, כלכלה, אושר, מוסר, יחסים במשפחה, אהבה, שעבוד ואפשרויות לגאולה וכיוצא בזה, ומתמודדות איתן במחשבותיהן, בינן לבין עצמן ובדיאלוגים מורכבים שהן מנהלות עם דמויות אחרות. לקראת סופו של הספר השאלות נדחקות הצידה ואת מקומן תופשים החיים הממשיים במלוא עוצמתם.
בשנת 2015 פרסם את הספר הארוטי צוף בשם הבדוי יערה עמנואל. לאחר שהספר הצליח חשף שוויצר שהוא כותב הספר. בשנת 2018 התפרסם ספרו חוטים דקים נושאים את העולם, שריכז רשימות שונות שכתב שוויצר על שירה בעיתון "הארץ".

בן, מנחם. "ארז ממש יפה". "מעריב". 7.6.2007; דותן, קרן. "כסף, זו החוליה החסרה". "הארץ" ספרים. 20.6.2007. 8.

נירית קורמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

הארץ, המעורר, וורט, סטודיו, עבור את האלפים, אבשלום

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ, מעריב

תגיות חופשיות

ארוטיקה, מוזיקה, פילוסופיה

מידע כללי

בקשר ספרותי עם
אינטרטור דביר

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
41 (2007)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות