חזרה לדף התוצאות

שוּר אסף /// סופר /// נולד בירושלים, ישראל /// 1976 /// גיל: 47
כותב/ת הערך: ברנשטיין נעמי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

רומן

תחומי יצירה

פרוזה

פרסים

מועמד/ת לפרס ספיר ברשימה הארוכה
פרס ברנשטיין
פרס משרד התרבות לספרי ביכורים
פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

נעם קרון
תאריך עדכון אחרון: 1/2021

סופר
נולד בירושלים. בעל תואר ראשון בפילוסופיה ובתיאטרון מהאוניברסיטה העברית בירושלים. פירסם רשימות ביקורת בעיתונות, היה חבר מערכת מגזין האינדי-מדיה "כאן" ומגזין "עוד!". מתרגם ספרות ועורך באתר האינטרנט "מארב". כמו כן עוסק באילוף כלבים. בשנים האחרונות מקדיש את מיטב זמנו לאמנות הלחימה ווּ-וֵוי גונג-פו.
ספר הביכורים שלו, "עמרם" (בבל, 2007), מגולל את קורותיהם של שני גברים המנהלים חיים כפולים. ביום הם אנשים רגילים, כמעט אפורים, שאת חייהם מאירה אהבה אחת גדולה, ובלילה הם משוטטים ברחובות, עטויי מסכה, ונלחמים בפושעים. סופם שהם נקלעים לזירה אחת, שבה אחד מהם מתפקד כפושע והשני משמש כקורבנו. אולם הדמות המרכזית והססגונית ביותר בסיפור היא דמותו של המספר, הפורם שוב ושוב את סבך העלילה, פונה ישירות לקורא, מפנה את תשומת לבו ללהטוטי הסיפר, מתגרה בו ומעורר אותו לקחת חלק פעיל במעשה הסיפר. על ספר זה זכה שור בפרס שר התרבות לספר ביכורים (2007) ובפרס ברנשטיין (2007).
בספרו השני, "מוטי" (2008), ממשיך שור לבחון את גבולות התקשורת בין המספר לקורא. המספר מתריס בפני הקורא על עצם קיומו, משתף אותו בהתלבטויותיו, שוטח מחשבות והרהורים ושולף אותו מתוך הפסיביות של מעשה הקריאה. במרכזו מתואר גיבור נטול קורות לכאורה. גיבור זה, "מוטי", מקדיש את רוב מעייניו לטיפול בכלבתו האהובה לייקה ולפנטזיות על בת השכן הקטינה. דמות הנגד שלו ואיש הפעולה בסיפור הוא חברו מנחם, וההתרחשות המרכזית היא מעשה פשע המתבצע על ידו. הציר התמטי בסיפור הוא ההקבלה המתרקמת בין המספר, העושה את דרכו כמעט בעל כורחו בתוככי כל הגלגולים האפשריים של העלילה, ובין הגיבור שלו, המעדיף את ריבוי האפשרויות שמאפשר המרחב הפנטסטי על פני המציאות.
הרומן השלישי שלו, "סיגל" (2009), מעמיד במרכזו שתי נשים – "סיגל" ונעמה – ועלילתו מתרחשת במשרד שבו הן עובדות. המספר ב"סיגל" תופש מקום פחות מרכזי מאשר בספריו הקודמים. על שלושת ספריו אמר שור בריאיון כי: ""עמרם' היה על הורות וצדק; '"מוטי"' היה על בדידות, אהבה רומנטית וחוק; ו'"סיגל"' הוא על בדידות וכוח" (סלע, 2009). ב-2011 יצא לאור הרומן הרביעי שלו, "כה אמר וינסנט, החתול הטיפש". ספרו "למה דג ציפור" (2014) שזכה לביקורות אוהדות. ספרו האחרון עד כה "ארזת לבד" (2020) מספר על אלכס, חולה במחלה סופנית המחליט לסיים את חייו.
זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים (2009). מועמד ברשימה הארוכה לפרס ספיר (2020) על ספרו "ארזת לבד"

זמיר, מיכל. "אלף סיפורים היה יכול הסיפור הזה להיות". "הארץ" ספרים. 28.2.2007. 6; סלע, מיה. "סטירת לחי ל"עמרם" ול"מוטי"". "הארץ" גלריה. 6.12.2009. 3, 6.

נעמי ברנשטיין

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

ארזת לבד, החתול הטיפש, כאן, כה אמר וינסנט, מארב, מוטי, סיגל, עוד!, עמרם

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

פשע

מידע כללי

תארים אקדמיים
ראשון

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
פילוסופיה
תיאטרון

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (2007)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *