חזרה לדף התוצאות

שבבו שושנה /// סופרת /// נולדה בזכרון יעקב, ישראל /// 19101992 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת
נולדה בזכרון יעקב למשפחה שעלתה ארצה מפרס כשבעים שנה לפני כן והתיישבה בצפת. בתחילת המאה העשרים הוזמן אביה לשמש מורה לערבית בבית הספר בזכרון יעקב, ולכן הוריה עקרו לשם. סיימה את לימודיה היסודיים בבית הספר המקומי, והמשיכה בסמינר לוינסקי בתל אביב. מנעוריה ניסתה כוחה בכתיבה, וסיפורה הראשון, "כלבים לאור שלהבת", המבוסס על רשמיה ממאורעות תרפ"ט בצפת, פורסם בעיתון "הארץ" בדצמבר 1929. מאז נעשתה משתתפת תדירה בעיתונות הספרותית, וזכתה לעידודם של הסופרים אשר ברש ומשה סמילנסקי. עד 1942 פירסמה כארבעים סיפורים בבמות שהיו מזוהות עם החוגים ה"אזרחיים" ביישוב (בעיקר "הארץ", "בוסתנאי", "דואר היום" ו"הציוני הכללי"). נושאי סיפוריה נטולים מהווי היישוב הישן ומחיי המושבה גם יחד. ואולם את עיקר תשומת הלב משכו שני הרומנים שלה. הראשון בהם," מריה" (בימת קדם לספרות, 1932), מגולל פרשת חיים נפתלת של בת עשירים ערבייה-נוצרייה מחיפה המתאהבת בצעיר בן עניים, ולאחר שהיא הרה ויולדת בסתר דרכיהם נפרדות והיא פונה לחיי פרישות במנזר, אך גם שם לא מסתיימות תהפוכותיה הרומנטיות, ואלה מוליכות אותה אל סופה הטרגי. מהתגובות שעורר הרומן בלטה רשימת ביקורת זועמת של הסופר יהודה בורלא, שהיה מורה ומדריכה של שבבו בנעוריה, אך עתה פסל בחריפות את ספרה כרומן-משרתות ירוד ונפסד המושפע, לדעתו, מן הרומן הצרפתי הזול. רוחה של שבבו לא נפלה, וב-1942 פירסמה רומן שני, "אהבה בצפת", ריאליסטי ומורכב יותר מקודמו, המתאר את התמרדותה של בת למשפחה ספרדית נגד השידוך שהוריה הועידו לה, ואת מאבקה על מימוש אהבתה לגבר שבו חפצה. בשני הרומנים בלטו תיאורים ארוטיים נועזים בהרבה מן המקובל באותן שנים, שתרמו אף הם לדחיקתה של הסופרת אל השוליים הלגיטימיים-למחצה של הספרות היפה. ב-1942 נישאה שבבו והתיישבה בחיפה, ומסיבות שלא הובררו כל צורכן חדלה כליל לכתוב. רק בשנותיה האחרונות ניאותה להעלות על הכתב פרקי זיכרונות, ופירסמה סיפור קצר אחד ב-1984.
אחרי מותה זכתה יצירתה לחיים חדשים. שבבו נתפשה כדמות חלוצית אמיצה שפרצה דרכים בספרות הנשים ובספרות המזרחית "הארץ"-ישראלית, בתארה נשים הנאבקות על חירותן בחברה גברית דכאנית. הוקדשה לה מונוגרפיה מחקרית מאת יוסף הלוי, וכתביה ראו אור מחדש בהוצאת בימת קדם המטפחת ספרות מזרחית: "אהבה בצפת" (2000);" מריה" (2001); "רחקו החלומות: קובץ סיפורי שושנה שבבו" (2009).

ברלוביץ, יפה. "הדיוקן הכפול: שושנה שבבו / גברת כרסנתי. ביוגרפיה". "הכיוון מזרח" 11. 2006. 30-24; גור, בתיה. "אמהות וגודל השדיים". "מבלי דלג על דף". ירושלים: כתר. 2008. 390-386; הלוי, יוסף. "בת המזרח החדשה: על יצירתה של שושנה שבבו". רמת גן: אוניברסיטת בר-אילן. 1996; עלון, קציעה. "שושנה שבבו. על שבירה וקריסה, היאלמות והעלמה". "הכיוון מזרח" 19. 2010. 20-13; שקד, גרשון. "הרומן הטריביאלי". "הסיפורת העברית 1980-1880" ב'. ירושלים ותל אביב: כתר והקיבוץ המאוחד. 1983. 285-282.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אהבה בצפת, בוסתנאי, דואר היום, הארץ, הציוני הכללי, מריה, רחקו החלומות: קובץ סיפורי שושנה שבבו

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

בת המזרח החדשה: על יצירתה של שושנה שבבו, הכיוון מזרח, הסיפורת העברית 1980-1880, מבלי דלג על דף

תגיות חופשיות

ארוטיקה, היישוב הישן, יהדות ספרד, מגדר, מזרחיות

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
מכללת לוינסקי לחינוך

תחומי לימוד אקדמיים
הוראה

בקשר ספרותי עם
בורלא יהודה
ברש אשר
סמילנסקי משה

תומכים ו/או מורי דרך
בורלא יהודה
ברש אשר
סמילנסקי משה

עיר או ארץ מגורים
חיפה
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
22 (1932)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות