חזרה לדף התוצאות

רקובר סם שמואל /// סופר /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1938 /// גיל: 86
כותב/ת הערך: רבינוביץ אפרת

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

מתח
סיפור קצר
רומן

תחומי יצירה

פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר
נולד בתל אביב. הוריו עלו ארצה מפולין ושאר משפחתו נספתה בשואה. סיים את לימודיו התיכוניים בבית הספר "אהל שם" והתגייס לצבא ב-1957. ב-1960 נרשם ללימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, וסיים את לימודיו עם קבלת תואר דוקטור בפסיכולוגיה ניסויית ב-1972. החל מ-1971 שימש כמרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. עיקר עיסוקו המחקרי בפסיכולוגיה הניסויית, בפילוסופיה של המדע והנפש ובתפישה וזיכרון של פרצופים.
את דריסת רגלו הראשונה בעולם הספרות עשה ב-1986, עם הוצאת הרומן "לפני היות הליצן" בהוצאת מעריב. ניסיון ספרותי זה הביא במהלך השנים לכתיבתם של עוד ספרי פרוזה: רומנים – "גזר הדין ה-3" (2002); "כלא המשאלות" (2009); "מדוע לא רצחת את המלך?" (2012), קובצי סיפורים – "חלום בשלוש בלילה" (1997); "משחק הזוגות" (2005) וספרי ילדים, ובהם: "ממי אתה מפחד, דב?" (1990) ו"גאזיגאזו והאלאהו" (2012).
סגנון כתיבתו נהיר ופשוט. הוא נמנע במודע מכתיבה בעלת אופי פואטי או מליצי. הוא מתמקד בשאלות העוסקות בקיום האנושי, בפסיכולוגיה האנושית וברוע הטבוע באדם. סגנונו הומוריסטי וסרקסטי. הוא יורה חִצֵי ביקורת אל החברה הישראלית, בין השאר בשל יחסה המעוות לאזרחיה הערבים ולעם הפלסטיני. הוא גם אינו חוסך שבטו מן העולם האקדמי, שהוא נמנה עם שורותיו. עם זאת, ראוי להדגיש כי הוא נמנע מטון דידקטי מפורש. הביקורת שלו על תופעות שונות בעולם שהוא חי בו עולה בעקיפין, מדרך העיצוב של חוויות אנושיות פשוטות ומוכרות ותוך הסתכלות משועשעת על האדם, מגבלותיו, דחפיו ויצריו.
ספרו האחרון עד כה הוא ספר המתח הייחודי המוקד: מה שיש לעלות על (2017).

ברמן, עמנואל. "משחקי הכוח של העולם האקדמי". "מאזניים" ע"ז (3). 2003. 13-12; ליפסקר, אבידב. "האסתטיקה של משחק ההיגיון". "עתון 77" 352. 2011. 14.

אפרת רבינוביץ

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

גאזיגאזו והאלאהו, גזר הדין ה-3, חלום בשלוש בלילה, כלא המשאלות, לפני היות הליצן, מדוע לא רצחת את המלך?, ממי אתה מפחד, דב?, משחק הזוגות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, עתון 77

תגיות חופשיות

ביקורת פוליטית, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, פסיכולוגיה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שלישי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
תיכון אהל שם ברמת גן

תחומי לימוד אקדמיים
פסיכולוגיה
פסיכולוגיה ניסויית

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
48 (1986)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות