חזרה לדף התוצאות

ריקלין שמעון /// סופר ומחזאי /// נולד בירושלים, ישראל /// 1953 /// גיל: 71
כותב/ת הערך: הירש אלי

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

נובלה
סיפור קצר
רומן
תסריט

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה

פרסים

פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על שם לוי אשכול

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופר ומחזאי
נולד בירושלים לאב יליד מינסק ולאם ילידת לייפציג. גדל במושבה הגרמנית של שנות החמישים והשישים, שנופיה ואוכלוסייתה הרב-תרבותית והרב-לשונית (עברית, ערבית ויידיש) תופשים מקום מרכזי ביצירתו. למד ב"תיכון ליד האוניברסיטה" במגמת מזרחנות. אחרי שירותו הצבאי, שבמהלכו פרצה מלחמת יום הכיפורים, למד ערבית, פסיכולוגיה ובימוי תיאטרון באוניברסיטת תל אביב.
את דרכו הספרותית החל בסוף שנות השבעים בכתיבת תסכיתים לרדיו, בהם דרמות למבוגרים וסדרות קומיות לילדים ולבני נוער. מכתיבה לרדיו עבר לכתיבה לתיאטרון, בעיקר לתיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, שבו הועלו מחזותיו "שלגו של גו" (1982) ו"שחור לבן אפור" (1983). כמו כן כתב תסריטים דרמטיים ותיעודיים לטלוויזיה ולקולנוע והשתתף בכתיבת התסריט לסרט "חיוך הגדי" (1986) על פי ספרו של דויד גרוסמן. סיפורו הקצר "סדר" פורסם במסגרת תחרות הסיפור הקצר של עיתון "הארץ" (1989). ספריו הראשונים היו ספרי הילדים "אין עשן בלי אש" (1990) ו"שירה של הים" (2001). ספרו הראשון למבוגרים הוא קובץ הנובלות "תום הילדות" (חרגול, 2004), שבעקבותיו הופיע הרומן "צפון פרוע" (2007). ספרו האחרון עד כה הוא הנובלה שפן (2018). במרכז נובלה זו חייל מודיעין צעיר שמתמודד עם השגרה הצבאית בזכות הקשר שהוא מפתח עם חיילת בשם אורית המשרתת בבסיס אחר, עד שהוא לפתע מועבר לבסיס בעומק סיני ערב פריצת מלחמת יום כיפור. ריקלין זכה בפרס ראש הממשלה על שם לוי אשכול בשנת 2018.
בסיפורת שלו ניכר ניסיונו כמחזאי, בעיקר בעיצוב קפדני של קונפליקטים, מונולוגים פנימיים ושיאים דרמטיים. כתיבתו ריאליסטית-פסיכולוגית עם הבזקים מתוכננים היטב של פנטזיה וגרוטסקה בנקודות מפתח בעלילה. הזירה המרכזית של ההתרחשויות היא המשפחה, על זיכרונותיה הקדומים וכאביה העמוקים והמוסתרים. גיבוריו נקרעים בין כוח המושך אותם פנימה, אל תוך סבך הזיכרון המשפחתי, לבין הרצון להיחלץ משם ולהתחיל בחיים חדשים, שלמים וחופשיים יותר. בבסיס יצירותיו עומד אפוא המודל של סיפור החניכה, אך לכך מתווספת דרמה של זהויות, הכרוכה בהיסטוריה של ההגירה הציונית לארץ ישראל. לעתים קרובות מקורו של סבך הזיכרונות המשפחתיים העתיקים הוא במזרח-אירופה, והסיכוי להיחלץ ממנו כרוך בכריתתה של ברית משפחתית חדשה, שהיא יהודית-מזרחית ואפילו פלסטינית. מהלך זה הוא גם הבסיס לעלילת הרומן "צפון פרוע", המתנהלת בימי מלחמת לבנון הראשונה.

גלסנר, אריק. "חמוש בנייר וספרות". "מעריב" ספרות. 6.4.2007. 28; מלצר, יורם. "אטימות וסדקים בישראליות". "מעריב" ספרות. 22.10.2004. 24.

אלי הירש

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אין עשן בלי אש, הארץ, חיוך הגדי, צפון פרוע, שחור לבן אפור, שירה של הים, שלגו של גו, תום הילדות

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מעריב

תגיות חופשיות

הגירה, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, חניכה, יהדות מזרח אירופה, מזרחיות, מלחמה, פנטזיה, פסיכולוגיה, צבא

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים
התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
בימוי
ערבית
פסיכולוגיה
תיאטרון

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
37 (1990)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

[contact-form-7 id="4" title="הצעת תיקון"]

וידאו

מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

הערה חשובה

הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

נגישות