חזרה לדף התוצאות

רז (רוזנברג) אברהם /// מחזאי וסופר /// נולד בקיבוץ גבעת השלושה, ישראל /// 19371971 /// גיל
כותב/ת הערך: הולצמן אבנר

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר

תחומי יצירה

מחזאות
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

מחזאי וסופר
נולד בקיבוץ גבעת השלושה לזוג חלוצים יוצאי פולין. בגיל תשע עקר עם הוריו לפתח תקווה. בנעוריו היה פעיל בתנועת "השומר הצעיר". שירת בצבא בתקופת מבצע קדש, ונפצע במהלכו בתאונת צניחה. עשה תקופת-מה בקיבוץ נירים בנגב במסגרת גרעין של חברי תנועתו. סיים תואר ראשון ושני בספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, והיה תלמידו הקרוב של גרשון שקד.
בראשית דרכו כתב סיפורים קצרים. סיפורו הראשון, ""חוף הלטאות"", פורסם ברבעון "קשת" ב-1963. בחמש השנים הבאות פירסם עוד עשרה סיפורים ב"קשת", "מאזניים", "משא" ו"הארץ". ב-1969 אסף שישה מסיפוריו בקובץ "חוף הלטאות" (א' לוין-אפשטיין). הסיפורים מכילים יסוד מלודרמטי חזק, המרמז על המשך דרכו: מתח חידתי, פגישות מפתיעות, מפנים בלתי מסתברים, סצנות עם מטען סמלי חזק. תכניהם שאובים מן המציאות המקומית, על אירועיה הדרמטיים (מבצע קדש, מלחמת ששת הימים) והווי החולין האפור. מובלעות בהם השאלות הגדולות שבתשתית הקיום הישראלי: טיבה של הזהות היהודית, יחסו של הישראלי לגולה ולשואה, מתחים בין עבר להווה ובמיוחד יחסים סבוכים בין אבות מייסדים לבניהם, האחרונים משלמים בגופם את מחיר חזונם הציוני של האבות.
משהגיע אברהם רז להכרה שייעודו מצוי בתחום המחזאות, חדל לכתוב סיפורים והתרכז בכתיבה לתיאטרון. מחזהו הראשון, "פרשת המשפט של רודולף קיפו", שגרסתו הראשונה פורסמה ב-1966 בשם "משפט קנריה", הוצג תחילה במסגרת סדנת החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. מחזהו "לא ביום ולא בלילה" הועלה לראשונה בדצמבר 1968 על בימת מועדון "צוותא" בתל אביב, וזכה להצלחה רבה. בעקבות זאת הוענקה לו מלגת השתלמות באנגליה מטעם המועצה הבריטית לצורך התמחות בבימוי תיאטרון. מ-1969 שהה בבירמינגהם, ובאותה תקופה הועלה בבימויו "פרשת המשפט של רודולף קיפו" בגרסה אנגלית בתיאטרון של העיר האל (1970). בשובו לישראל החל ללמד ספרות בסמינר "שיין" בפתח תקווה ותיאטרון באוניברסיטת תל אביב, אולם עד מהרה התגלתה מחלה ממארת בגופו, וכעבור חודשיים נפטר בגיל שלושים וארבע. זמן קצר אחרי מותו הוצגו לראשונה עוד שלושה ממחזותיו, כולם ב-1972: "ליל העצמאות של מר ישראל שפי" ("הבימה"), "אינה גורפינקל חוזרת" ("צוותא") ו"אצל מיקולינסקי" ("צוותא"). באותה שנה גם צולם הסרט "לא ביום ולא בלילה" על פי מחזהו בשם זה.
מחזותיו העיקריים ממשיכים ומעצימים את התכנים והמתחים שהסתמנו בסיפורים, וכדברי גרשון שקד, "הנושא העיקרי המטריד את רז במחזותיו הוא פער הדורות, על המשמעות הטראגי-קומית הנודעת ממנו לאותם עניינים העומדים ברום עולמנו: המלחמה, המוות, העבר והעתיד" (1976). המחזות ריאליסטיים-פסיכולוגיים בעיקרם, אך משולבים בהם יסודות של חלום והזיה, פנטזיה ואבסורד. העובדה שנכתבו ברובם בשנות מלחמת ההתשה טובעת בהם חותם עמוק, וניכרת למשל בהופעתו החוזרת של מוטיב העקֵדה בלבוש אקטואלי. אבות האוהבים את בניהם אהבה עזה משלחים אותם אל מותם מכוחו של ציווי לאומי עליון, וברקע מרחפת התהייה על טעמו והצדקתו של מעשה ההקרבה הזה. מתחים אלה באו לידי מיצוי במחזהו המורכב והמשוכלל ביותר, "ליל העצמאות של מר ישראל שפי".
כתביו כונסו בידי חיים שוהם בשני כרכים: כרך מחזות ("ליל העצמאות של מר ישראל שפי", 1976) וכרך סיפורים ("פרשת המלחמה של עודד ירקוני", 1977). כרך שלישי, שהוחל בהכנתו והובטח כי יכיל את היצירות והטיוטות שנותרו בעיזבונו, לא הופיע.

עפרת, גדעון. "מחזותיו של אברהם רז". "הדראמה הישראלית". תל אביב: גומא-צ'ריקובר. 1975. 269-256; שוהם, חיים. "הדראמטורג כמספר". "פרשת המלחמה של עודד ירקוני": סיפורים". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1977. 223-209; שויקה, שרה. "דיוקן עצמי – מציאות ושאיפה במחזותיו של אברהם רז". "ביקורת ופרשנות" 6. דצמבר 1974. 98-90; שקד, גרשון. "היפים הם חיינו המלאים מחשבות על מתים?". "ליל העצמאות של מר ישראל שפי": מחזות". תל אביב: הקיבוץ המאוחד. 1976. 270-263.

אבנר הולצמן

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אינה גורפינקל חוזרת, אצל מיקולינסקי, הארץ, חוף הלטאות, לא ביום ולא בלילה, ליל העצמאות של מר ישראל שפי, מאזניים, משא, משפט קנריה, פרשת המלחמה של עודד ירקוני, פרשת המשפט של רודולף קיפו, קשת

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

ביקורת ופרשנות, הדראמה הישראלית, ליל העצמאות של מר ישראל שפי: מחזות, פרשת המלחמה של עודד ירקוני: סיפורים

תגיות חופשיות

אבסורד, מלחמה, פנטזיה, פסיכולוגיה

מידע כללי

תארים אקדמיים
שני

מוסדות אקדמיים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
ספרות עברית

בקשר ספרותי עם
שקד גרשון

תומכים ו/או מורי דרך
שקד גרשון

עיר או ארץ מגורים
אנגליה
בירמינגהם
ישראל
פתח תקווה
קיבוץ נירים

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
31 (1968)

גודל ערך
בינוני

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות