חזרה לדף התוצאות

רוזנטל רוביק /// לשונאי וסופר /// נולד בתל אביב, ישראל /// 1945 /// גיל: 78
כותב/ת הערך: פלס מיכל

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

תחומי יצירה

עיון
פרוזה

פרסים

פרס רמת גן

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

לשונאי וסופר
נולד בתל אביב למשפחה ממוצא גרמני. כבר בצעירותו החל לכתוב בעיתונות, ובגיל שלושים החל ללמוד לשון ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. ספרו הראשון, "הקיבוץ בעידן הספק" (ספרית פועלים, 1980), התבסס בחלקו על רשימות קצרות שכתב ופירסם במדורו "זווית חדה" ב"חותם", מוסף "על המשמר". הן בעבודתו כעיתונאי והן בעבודתו כסופר וכעורך ניכר עיסוקו החוזר ונשנה במצב החברה והפוליטיקה בישראל ובשינויים המתרחשים בחברה הישראלית.
ספרו "גבולות הרוח" (2000) מאגד שמונה שיחות בינו לבין סמי מיכאל, שעניינן היבטים שונים של החברה הישראלית. הספר כתוב בנוסח בהיר וידידותי, המאפיין את כל מסותיו של רוזנטל. ספרים נוספים פרי עטו: "משפחת הבופור" (1989); "כפר קאסם: אירועים ומיתוס" (2000); "האם השכול מת?" (2001); "רחוב הפרחים 22" (2003); "האור והקסם, 101 סיפורים על תל אביב של פעם" (2008).
ב-1997 החל לכתוב את הטור "הזירה הלשונית" בעיתון "מעריב", שאותו הוא כותב עד היום. נוסף על כך שימש במהלך השנים כיוזם כינוסי לשון, כחבר בוועדות שונות של האקדמיה ללשון העברית וכיועץ לשוני לסדרות טלוויזיה, תוכניות רדיו ותערוכות העוסקות כולן בשיח הלשון והשפה העברית. ב-2001 יצא ספרו הראשון בתחום הלשון, שהתבסס על הרשימות שפירסם במדורו ונשא את אותו השם, "הזירה הלשונית: דיוקן העברית הישראלית". מאז פירסם ספרים נוספים בנושא: "חדוות הלשון" (2004); "מילון הסלנג המקיף" (2005); "הלקסיקון של החיים: שפות במרחב הישראלי" (2007); "מילון הצירופים" (2009). משנת 2010 הוא עורך את סדרת "שפה" בהוצאת כתר.
פעילותו הענפה בתחום הלשון זכתה להערכה רבה. היחס שלו אל השפה אינו מוגבל אל מילה ומשמעותה, אלא מתחשב בהקשר ההיסטורי והתרבותי שבו היא נכתבת או נאמרת, ומפגין מודעות ורגישות מתמידות לדינמיות הבלתי-פוסקת הן של השפה והן של התרבות.
רוזנטל הוא חתן פרס סוקולוב לעיתונות לשנת 2004 על פעילותו בתחום הלשון, פרס רמת גן על ספר הילדים המסע המופלא לארץ המילים (2012) ופרס ראשון לציון על שם מאיר אריאל על יצירתו בשפה העברית (2014).

משמר, תמר. "אנושי, ארצי, לא הרואי". "עתון 77" 117. 1989. 6; נסים, קובי. "ההוויה הישראלית בראייה מפוכחת". "מאזניים" ע"ה (6). 2001. 57-58; קלדרון נסים. "פינה של שמחה". "מעריב" ספרות וספרים. 18.5.2001. 27.

מיכל פלס

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

גבולות הרוח, האור והקסם, 101 סיפורים על תל אביב של פעם, האם השכול מת?, הזירה הלשונית: דיוקן העברית הישראלית, הלקסיקון של החיים: שפות במרחב הישראלי, הקיבוץ בעידן הספק, חדוות הלשון, כפר קאסם: אירועים ומיתוס, מילון הסלנג המקיף, מילון הצירופים, מעריב, משפחת הבופור, על המשמר, רחוב הפרחים 22

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

מאזניים, מעריב, עתון 77

תגיות חופשיות

קיבוץ, שכול

מידע כללי

מוסדות אקדמיים
אוניברסיטת תל אביב

תחומי לימוד אקדמיים
לשון
פילוסופיה

תחומי מחקר
לשון

עיר או ארץ מגורים
ישראל

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (1979)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

  שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

  וידאו

  מתוך ''סופרים קוראים'', באדיבות מרכז הספר והספריות

  הערה חשובה

  הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
  בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *