חזרה לדף התוצאות

רוזובסקי מירי /// סופרת /// נולדה בירושלים, ישראל /// 1967 /// גיל: 56
כותב/ת הערך: סתיו שירה

יש להירשם כדי לשמור את הערך

לשמירת הערך באיזור האישי, לחצו על הלב

שתפו את הערך:

ז'אנרים אופייניים

סיפור קצר
רומן
תסריט

תחומי יצירה

ספרות ילדים
פרוזה

שפות יצירה

עברית

מעדכן/ת הערך

יפתח אשכנזי
תאריך עדכון אחרון: 2019-09-01 00:00:00

סופרת
נולדה בירושלים וגדלה בה. למדה ספרות ותיאטרון באוניברסיטה העברית בירושלים ותסריטאות בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סם שפיגל. עבדה כעיתונאית ב"מעריב" ובמערכת החדשות של ערוץ 2, וכתבה תסריטים עבור ערוץ הילדים וזכיינית ערוץ 2 "טלעד".
ב-1999 ראה אור קובץ סיפוריה הראשון למבוגרים, "כל הדרך הביתה" (עם עובד). הספר זכה בפרס ירושלים לספרות יפה ב-1999 ובפרס וינר לספרי ביכורים ב-2001. מהדורה חדשה של ספר זה, בתוספת סיפורים חדשים, ראתה אור ב-2011 בשם "כל הדרך הביתה" ועוד סיפורים. שני רומנים שכתבה, "אותה האהבה, כמעט" (2005) ו"פעם בחיים" (2009), היו לרבי-מכר וזכו בפרסי "ספר הזהב". כמה מסיפוריה תורגמו לצרפתית ולהולנדית. במקביל פירסמה שישה ספרי ילדים, מרביתם בסדרה שיצרה, "רוני מקרוני" (כנרת). יצירתה למבוגרים זכתה לביקורות מעורבות.
מרבה לעסוק במרקם היחסים הבין-אישיים בתוך המשפחה ובקשרי חברות ארוכת טווח, תוך הבלטה של היסודות הפסיכולוגיסטיים בעיצוב הדמויות והעלילה, ומנקודת מבט מפוכחת ונטולת פאתוס רומנטי. בכך היא מצטרפת למגמה מרכזית בסיפורת הישראלית הריאליסטית. היא כותבת בעברית עכשווית ותוך התייחסות למרחב הישראלי על נופיו השונים, לאירועים אקטואליים והיסטוריים ולדמויות מגוונים שונים של הקשת הפוליטית והחברתית. עם זאת, ניכר כי אלה מתוארים מתוך עמדה הגמונית של שכבת מעמד הביניים הבורגני-אשכנזי. במציאות הבדויה של הרומנים, האירועים בעלי המשמעות הציבורית-קהילתית, הפוליטית והכלכלית מתפקדים כרקע אמין לעלילותיהן הפסיכולוגיות של הדמויות, ולא כבעלי חשיבות בפני עצמם.
ספרה האחרון עד כה הוא הרומן כמו לשבור אור (2017).

גולדשמיד, טלי. "החברות הנשית, על כוחה ושרידותה, אך גם על האכזבות והקנאה שבה". "הארץ" ספרים. 26.10.2005. 6; ליבליך, עמיה. "פרקי אבות". "הארץ" ספרים. 24.6.2009. 4; קרן, רבקה. "מה שקרה אולי לא באמת קרה". "הארץ" ספרים. 15.6.2011. 16.

שירה סתיו

לינקים חיצוניים

לקסיקון אוהיו לספרות עברית

ספרים/כתבי עת/עיתונים שהופיעו בגוף הערך

אותה האהבה, כמעט, כל הדרך הביתה, כל הדרך הביתה ועוד סיפורים, מעריב, פעם בחיים, רוני מקרוני

ספרים/כתבי עת/עיתונים מן הביבליוגרפיה

הארץ

תגיות חופשיות

אשכנזיות, פסיכולוגיה

מידע כללי

שפות תרגום
הולנדית
צרפתית

מוסדות אקדמיים
בית הספר ע''ש סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים
האוניברסיטה העברית בירושלים

תחומי לימוד אקדמיים
ספרות
תיאטרון
תסריטאות

זהות אתנית/דתית
יהודי/ה

גיל בעת פרסום ראשון
34 (2001)

גודל ערך
קצר

הציעו תיקון, הוסיפו מידע חדש או תמונה

    שלחו תמונה עם זכויות יוצרים:

    הערה חשובה

    הלקסיקון מעודד שימוש נרחב במידע שבו למטרות לימוד ומחקר. לפיכך, אפשר להוריד ערכים ושאילתות מן הלקסיקון למחשב האישי בקלות ובכמה תצורות. נבקש כי בכל שימוש שהוא בערכים ובשאילתות שבאתר, יינתן קרדיט הולם לאתר ולמחבר/ת הערך.
    בשונה מן הטקסטים שבלקסיקון, אין להעתיק או לעשות שימוש אחר בתמונות אשר באתר ללא הסכמה מפורשת מבעלי הזכויות עליהן.

    נגישות